Apofenie (anglicky Apophenia)

Apofenie je kognitivní zkreslení, které spočívá v tendenci lidského mozku hledat smysluplné vzory nebo vztahy v náhodných nebo chaotických datech. Lidé, kteří trpí apofenií, často vidí souvislosti mezi věcmi, které ve skutečnosti nesouvisejí, a přikládají význam náhodným událostem. Apofenie může vést k nesprávným závěrům a chybným interpretacím situací.

Toto zkreslení nebylo objeveno jedním konkrétním vědcem, ale koncept zkoumá oblast psychologie a vnímání. Termín “apofenie” byl poprvé použit německým psychiatrem a psychologem Klausem Conradem v 50. letech 20. století, kdy zkoumal myšlenkové poruchy u schizofreniků.

Příklady apofenie mohou zahrnovat:

Jak se vyvarovat apofenii:

Apofenie může být přirozenou lidskou tendencí, ale je důležité si být vědomi této zkreslené tendence a snažit se zachovat kritické myšlení a skepticismus při interpretaci různých situací.

Termín “apofenie” byl poprvé použit německým psychiatrem a psychologem Klausem Conradem v jeho práci na myšlenkových poruchách u schizofreniků v 50. letech 20. století. Nicméně, samotný koncept vnímání náhodných vzorů nebo souvislostí v chaotických datech byl zkoumán v různých formách v průběhu času.

Takže apofenie je spíše teoretickým a konceptuálním rámecem pro porozumění lidské tendence hledat smysl a vzory ve světě, a není spojena s jedinou konkrétní studií nebo objevem.

Zdroj: https://chat.openai.com/