Bezhotovostní efekt popisuje naši tendenci utrácet více peněz, když používáme platební metody, které nevyžadují fyzickou hotovost.
K bezhotovostnímu efektu přispívá mnoho faktorů. Předpokládá se, že s používáním nehmotných forem plateb, jako je například kreditní karta, je spojeno méně bolesti, potenciálně proto, že transakce je méně transparentní. Kreditní karty nám také umožňují utrácet peníze, které jsme dosud nezískali, což znamená, že jsme schopni utratit více, než kdybychom museli platit v hotovosti. Jakmile si zvykneme používat kreditní karty jako formu platby, může to nakonec působit i jako stimul k utrácení.
Je pochopitelné, že používání kreditních karet nebo jiných digitálních forem placení zvyšuje pravděpodobnost velkých nákupů, protože peníze na účtu již nemusíme mít. Bylo však prokázáno, že k bezhotovostnímu efektu dochází i při nákupech za pouhý 1 dolar a při jednoduchých každodenních nákupních činnostech, jako je praní prádla.
K vyvolání bezhotovostního efektu může stačit i logo společnosti vydávající kreditní karty. Jakmile si zvykneme používat kreditní karty jako formu placení, začneme si kreditní karty spojovat s utrácením peněz. V důsledku toho, když vidíme atributy kreditních karet, můžeme utratit více peněz, protože kreditní karta působí jako stimul stejně jako zvonek v Pavlovově studii.
V naší moderní společnosti je těžké vyhnout se používání digitálních forem plateb. Praktičtější rady se mohou více podobat všem technikám používaným k zamezení nadměrného utrácení, jako je vytvoření rozpočtu a snaha nedělat unáhlená rozhodnutí o velkých nákupech. Jedním ze způsobů, jak se vyhnout impulzivním nákupům na naše kreditní karty, by bylo nechat je doma, pokud nevíme, že je potřebujeme. Abychom se snadněji drželi rozpočtu, můžeme si také nastavit kreditní limit tak, aby odrážel, kolik chceme za měsíc utratit.
Zdroj:https://thedecisionlab.com/biases/cashless-effect
Překlad:https://www.deepl.com/