Table of Contents

Mezera v empatii (Empathy Gap)

Mezera v empatii popisuje naši neschopnost správně rozpoznat, jak naše emoce ovlivňují naše chování.

Proč k tomu dochází

Mezera v empatii vzniká proto, že podceňujeme vliv emocí na naše rozhodování, což způsobuje, že při vytváření předpovědí vynecháváme emoce z rovnice. Na základě našich současných pocitů a postojů si děláme představu o tom, jak bychom se mohli chovat v budoucnu, ale v závislosti na tom, zda jsme ve stavu chladných nebo horkých niter, se naše jednání může velmi lišit.

Příklad 1 - Mezera v empatii a závislost

Závislost vede k velmi vysokým emočním stavům při odvykání, které výrazně ovlivňují chování. Pokud však závislý člověk v současné době neprožívá abstinenční stav, protože právě dostal udržovací drogu, pravděpodobně přeceňuje, jak moc by abstinenční stav ovlivnil jeho pozdější potřebu drogy, a může se domnívat, že by činil rozhodnutí, která se více podobají jednání, jež činí ve studeném stavu.

Příklad 2 - Promítání vlastních emocí do druhých lidí

Mezera v empatii je nejen zkreslení, které nám znemožňuje předvídat vlastní chování, ale také snižuje pravděpodobnost, že pochopíme chování druhých, kteří se nacházejí v jiném viscerálním stavu. Pravděpodobně promítáme své aktuální emoce do druhých lidí a předpovídáme, že jejich chování odráží to, jaká by byla naše rozhodnutí s ohledem na náš viscerální stav, místo abychom si uvědomili, že oni mohou být v jiném duševním stavu.

Jak se tomu vyhnout

Je téměř nemožné, abychom se vyhnuli vlivu emocí na naše chování, proto je důležité, abychom si naopak jejich vliv uvědomili. Mezera v empatii je většinou problémem, který způsobuje, že nesprávně předpovídáme své budoucí chování, což znamená, že když pochopíme, že to, jak se cítíme, a ne jen racionální logika, ovlivňuje naše jednání, můžeme emoce při svých předpovědích zohlednit.

Překlad: https://www.deepl.com/translator


The empathy gap describes our inability to correctly identify how our emotions impact our behavior.

Why it happens The empathy gap occurs because we underestimate how much emotions impact the decisions that we make, causing us to leave emotions out of the equation when making predictions. We look to our current feelings and attitudes to give us an idea of how we might behave in the future, but depending on whether we are in a cold or hot visceral state, our actions may be very different.

Example 1 - The empathy gap and addiction Addiction leads to very high emotional states in withdrawal that greatly impact behavior. However, when an addict is currently not experiencing withdrawal because they have just received a maintenance drug, they are likely to overestimate how much withdrawal would impact their need for the drug at a later date and may believe they’d make decisions that are more similar to actions they take in a cold state.

Example 2 - Projecting our emotions onto others The empathy gap is not only a bias that makes us unable to predict our own behavior but also makes us less likely to understand the behavior of others who are in a different visceral state. We are likely to project our current emotions onto other people and predict that their behavior reflects what our decisions would be considering our visceral state instead of realizing that they may be in a different mental state.

How to avoid it It is almost impossible for us to avoid the influence of emotions on our behavior, so instead, it is important that we acknowledge their impact. The empathy gap is mostly an issue that causes us to incorrectly predict our future behavior, which means that understanding that the way we feel, not just rational logic, impacts how we act, we can take emotions into account in our predictions.

Sources:

Zdroj: https://thedecisionlab.com/biases/empathy-gap