Lidé často věří věcem a vztahům, které nemají žádnou platnost. Dělají to proto, že vyhledávají evidenci, která potvrzuje jejich víru a domněnky a ignorují evidenci, která jejich víru a domněnky popírá. Tím podléhají iluzi platnosti. Ta jde často ruku v ruce s přílišnou sebedůvěrou.
Zdroj: https://cs.wikipedia.org/wiki/Heuristika_reprezentativnosti
Iluzi platnosti lze přičíst dalším zkreslením a heuristikám, jako je konfirmační zkreslení, heuristika reprezentativnosti a omyl základní míry.
V době, kdy Kahneman pracoval jako psycholog pro izraelskou armádu, použil se svými kolegy test k hodnocení vůdčích schopností vojáků, o němž se domnívali, že jim umožní přesně předpovědět výkon vojáků v důstojnické škole. Přestože se jejich předpovědi ukázaly jako nesprávné, test nadále používali a s jistotou na jeho základě předpovídali.
Poškození mozku u nedonošených dětí se označuje jako hypoxicko-ischemická encefalopatie, a to i v případě, že není prokázána hypoxie, tedy nedostatek kyslíku. Bylo naznačeno, že tento název vede k iluzi platnosti, protože posiluje důvěru lékařů v hypoxii jako příčinu, což by mohlo potenciálně omezit studium jiných možných příčin.
Iluzi validity je obtížné se vyhnout, protože i lidé, kteří si jsou vědomi zkreslení a vědí, že informace, které jim byly poskytnuty, nejsou dostatečné pro přesnou předpověď, jsou jím často stále ovlivněni. Analýzou informací, které máte k dispozici, a zvážením, jaké důkazy vám mohou chybět, a navíc zvážením možných alternativních výsledků ji můžete začít překonávat.
Překlad: https://www.deepl.com/translator
Zdroj: https://thedecisionlab.com/biases/illusion-of-validity