Dualismus a monismus jsou dvě základní filozofické pozice, které se týkají otázky povahy reality a vztahu mezi různými aspekty existence. Zde je jejich rozdíl, příklady a některé z nejznámějších osobností spojených s těmito přístupy:
Dualismus věří, že svět se skládá ze dvou základních a oddělených substancí nebo aspektů. Obvykle se jedná o rozdělení mezi duchovní a hmotnou rovinou, mysli a těla nebo duše a těla.
Monismus věří, že svět je základně jednotný a že všechny aspekty existence jsou ve své podstatě propojené a nedělitelné.
Materialistickému monismu, nebo-li fyzikalismu je stanovisko, že fyzikální sféra (např. mozek) je fundamentální, a mentální sféra je nějak odvozená.
Neutrální monismus (autor: Bertrand Russell) otáčí vztah mezi myslí a hmotou. Fenomenální zakoušení „jaké to je“ považuje za primární vlastnost hmoty, která je zodpovědná za to, že vnímá sama sebe kvalitativně, ale pohled „ven“ na okolní svět je jen kvantitativní, vztahový (věci jsou menší a větší atd.). Tak vznikají fyzikální, tedy „pouze“ kvantitativní charakteristiky světa.
Je důležité poznamenat, že existuje mnoho dalších filozofů a myslitelů, kteří se zabývali těmito otázkami a mohou reprezentovat různé varianty dualismu a monismu. Tyto filozofické pozice mají hluboké dopady na naše porozumění světu a lidské existence.