Die Machenschaft a das Gestell

Termíny “die Machenschaft” a “das Gestell” jsou klíčové pojmy v filozofii Martina Heideggera.

Die Machenschaft (Machinace):
Martin Heidegger používal tento termín k popisu moderního technologického věku a způsobu, jakým technologie ovlivňuje lidskou existenci. “Machenschaft” znamená v podstatě “mašinace” nebo “intriky.” Heidegger tvrdil, že moderní technologie a industrializace způsobují, že lidé jsou stále více zahaleni do systémů a procesů, které ovládají jejich životy, a stávají se součástí bezduchého “Machenschaft” místo aby byli svobodnými jednotlivci.

Das Gestell (Rám nebo Stavba):
Tento termín označuje “rámcovou” nebo “stavební” povahu technologie. Heidegger tvrdil, že technologie a technické myšlení vnímají svět jako zásoby a materiál, který lze využít pro efektivní výrobu a konzumaci. “Das Gestell” přeměňuje vše, včetně přírody a lidí, do rámce nebo stavby, která je určena pro účely efektivního využití.

Z pohledu současné společnosti lze tyto pojmy chápat jako upozornění na to, jak technologie a industrializace ovlivňují naše životy. Heideggerova myšlenka poukazuje na to, že bychom měli být obezřetní a přemýšlet o důsledcích moderní technologie na naši existenci, životní prostředí a naši schopnost vnímat svět kolem sebe. Tyto pojmy nám mohou pomoci lépe porozumět, jak technologický pokrok formuje naši společnost a naši vlastní identitu.

Zdroj: https://chat.openai.com

Rozhovor s Annou Hogenovou

Na to přišla Hannah Arendtová (politická filozofka a publicistka německo-židovského původu, studentka Martina Heideggera, pozn. red.), když poslouchala Adolfa Eichmanna (hlavní organizátor Hitlerova „konečného řešení židovské otázky) na začátku 60. let. Když odpovídal na otázky soudců a tvrdil, že dělal, co musel, protože byl voják a přísahal věrnost. Prostě tvrdil, že zvěrstva holocaustu musel vykonávat. Arendtová poukázala na to, že z lidí, kteří slouží jenom systému a objektivitě, se nutně stanou Eichmannové.

Zdroj: https://www.lidovky.cz/relax/anna-hogenova-filosofie-fenomenologie-covid-pandemie-spolecnost-radost.A220621_152102_ln_magazin_ape