Pojem “život” je základním konceptem a je často definován jako stav, ve kterém se projevuje biologická aktivita a procesy charakteristické pro organismy, tj. setkání procesů autokatalýzy, replikace a komplexifikace.
Existuje mnoho definic života, které se liší v závislosti na kontextu a disciplíně, ve které se používají. Zde je několik obecných definic a teorií života:
1. Biologická definice: Podle biologie je život charakterizován schopností růst, metabolickými procesy, reprodukcí, adaptací na prostředí a reakcemi na podněty. Organismy jsou považovány za živé, protože vykazují tyto vlastnosti.
2. Teorie buněk: Tato teorie definuje život na základě buněčné struktury. Živé organismy jsou složeny z buněk, které mají schopnost sebeorganizace, metabolizmu a dělení.
3. Teorie evoluce: Evoluční teorie navrhuje, že život je produkt dlouhodobého procesu evoluce. Organismy se vyvíjejí prostřednictvím přirozeného výběru a genetických změn, což jim umožňuje adaptovat se na své prostředí.
4. Teorie informace: Někteří vědci se zabývají teorií života jako systému, který přenáší a zpracovává informace. Život je chápán jako proces organizace a manipulace s informacemi, které jsou zakódovány v genetickém materiálu.
5. Teorie samoorganizace: Tato teorie se zabývá schopností živých systémů organizovat sebe sama a udržovat se v dynamické rovnováze. Život je chápán jako projev samoorganizujících se procesů na molekulární, buněčné a organismální úrovni.
Zdroj: https://chat.openai.com/
Život musí udržovat v rovnováze to, co vzniká (tedy se replikuje), a to, co s narůstající entropií zaniká. Současně se musí adaptovat na rozdíly v prostředí (informace). K tomu jsou potřeba zdroje, mnoho zdrojů! Proto je potřeba systém shromažďování energie, který se vyskytuje ve dvou formách. U rostlin jde o fotosyntézu, u živočichů pak o Krebsův cyklus, kterým rozkládají (katabolizují) organickou hmotu.
Zdroj: Vědomí a realita - Jiří Horáček, Daniela Drtinová
Život je možná nevyhnutelný viz New Theories on the Origin of Life with Dr. Eric Smith.
Dr. Eric Smith, professor at the Earth-Life Science Institute in Tokyo and the Santa Fe Institute. For most of the 20th century, complex biological views of evolution have been central to the way scientists think about the origin of life. But progress over the past 40 years in such fields as ocean exploration, microbiology, and planetary science has come together to suggest that life's origin may have been built on a core chemical blueprint. Dr. Smith argues that we need a new understanding of the nature of life, in which the dominant, Darwinian view of a “struggle for existence” comes second, and life at its core came about as a necessary layer of our maturing planet.