Table of Contents
Hypotéza spravedlivého světa (Just-World Hypothesis)
Hypotéza spravedlivého světa se vztahuje k přesvědčení, že svět je spravedlivý a to, jak morálně jednáme, určuje naše výsledky. S hypotézou spravedlivého světa souvisí tendence racionalizovat informace kolem nás tak, aby odpovídaly tomuto přesvědčení.
Proč k tomu dochází
Spravedlivý svět je pro nás předvídatelný svět; očekáváme odměnu, když tvrdě pracujeme, a očekáváme trest za špatné činy. Hypotéza spravedlivého světa je optikou pro chápání světa kolem nás, která nám poskytuje stabilitu. Když se tedy setkáme se situací, která se nám zdá nespravedlivá, vede to ke kognitivní disonanci mezi našimi přesvědčeními o světě a realitou. Tuto disonanci zmírňujeme tím, že hledáme způsoby, jak nespravedlnost ospravedlnit.
Příklad 1 - Jak hypotéza spravedlivého světa mění naše reakce na situace štěstí
Ve studii provedené na základě losování přednostních čísel pro muže odvedené do války ve Vietnamu měli muži s vysokým skóre hypotézy spravedlivého světa častěji negativní pocity vůči těm, kteří měli větší šanci být posláni do války.
Příklad 2 - Jak může hypotéza spravedlivého světa zkreslit naše vnímání vůdců
Ti, kteří mají silnou víru ve spravedlivý svět, mohou mít vyšší souhlas s politickými vůdci kvůli předpokladu, že úspěchu dosáhnete díky vysokým zásluhám a morální síle. Ve studii zkoumající politické postoje během aféry Watergate účastníci s vysokým skóre hypotézy spravedlivého světa častěji popírali Nixonovu vinu.
Jak se jí vyhnout
Můžeme se naučit vyhýbat se úsudkům zastřeným hypotézou spravedlivého světa tím, že přejdeme od myšlení systému 1 (rychle provedené, intuitivní reakce) k systému 2 (pomalejší, analytické zpracování). Kromě toho si můžeme představit sami sebe v pozici někoho jiného, abychom podpořili empatii a zabránili obviňování obětí.
Překlad: https://www.deepl.com/translator
What it is
The just-world hypothesis refers to the belief that the world is fair and how morally we act will determine our outcomes. With the just-world hypothesis comes a tendency to rationalize information around us to fit this belief.
Why it happens
For us, a just world is a predictable world; we expect a reward when we work hard and we expect punishment for wrongdoings. The just-world hypothesis is a lens for understanding the world around us that provides stability. So when we are faced with a situation that seems unjust, this results in cognitive dissonance between our beliefs about the world and reality. We mitigate this dissonance by finding ways to justify the injustice.
Example 1 – How the just-world hypothesis changes our reaction to situations of luck
In a study done on the drawing of priority numbers for men drafted into the Vietnam War, men with high scores for the just-world hypothesis were more likely to have negative feelings towards those who had a higher chance of being sent to war.
Example 2 – How the just-world hypothesis can skew our perception of leaders
Those who have a strong belief in a just world may have higher approval for political leaders due to the assumption that you achieve success through high merit and moral strength. In a study surveying political attitudes during the Watergate Scandal, the participants with high scores for the just-world hypothesis were more likely to deny Nixon’s guilt.
How to avoid it
We can learn to avoid judgments clouded by the just-world hypothesis by moving from System 1 thinking (quickly made, intuitive responses) to System 2 (slower, analytical processing). Additionally, we can visualize ourselves in someone else’s position to encourage empathy and prevent victim-blaming.
Sources:
- Rubin, Z., & Peplau, L. A. (1975). Who Believes in a Just World? Journal of Social Issues, 31(3), 65–89. https://doi.org/10.1111/j.1540-4560.1975.tb00997.x
- Lerner, M. J. (1980). The Belief in a Just World. Springer US.
Zdroj: https://thedecisionlab.com/biases/just-world-hypothesis