Kognitivismus
“Pohled na jatka ve vás může vyvolat negativní emoci, v majiteli firmy pozitivní a obsluha stroje to může brát jako něco přirozeného. Všechno závisí na vašem mentálním nastavení.”
Om Swami, A Million Thoughts
Kognitivismus je přesvědčení, že většina lidského chování může být pochopena, zjistíme-li, jak lidé myslí.
Pochopení je komplexní mentální proces, který zahrnuje schopnost porozumět, interpretovat a vytvářet smysluplné vztahy mezi informacemi, myšlenkami, situacemi nebo jevy, takže se jedná o hlubší a integrované porozumění.
Proces hlubšího a integrovaného porozumění mysli a mozku nám přináší stále více odpovědí i otázek a to nejen v oblasti lidského chování.
Mozek se zdá být nejsložitější věcí, kterou kdy člověk objevil i přesto, že takové tvrzení vychází z něj samotného, což může navádět ke sebestřednosti i konvenčnosti, ale to by nemělo zastínit přínosy sebepoznání.
Přes miliardy buněk a synapsí se myšlenky vynořují z mistrovského díla matky přírody, které necítí samo sebe, ale cítí vše ostatní a někdy i to, co ani objektivně neexistuje.
Jednoduchost cíle reprodukce a přežití se projevuje v rozmanitosti způsobů, jak toho dosáhnout. Přes neustálé porovnávání a vyhodnocování se generuje obraz světa, který je dosti zkreslený, ale přitom přesný pro zajištění toho potřebného. Mozek je ústrojí plné nedokonalostí, které se ve světle evoluce projevuje v dokonalé funkce k přežití.
Díky mysli je každý malířem obrazu světa ve kterém žije a kterému věří. Růstový, uvolněný a upřímný tah štětcem s využitím tónu barev klidu, smysluplnosti a cnosti se nezdá být našim přirozeným stylem, ale jsme již natolik od přirozenosti vzdálení, že se pomalu stává stylem nevyhnutelnosti pro překlenutí propasti mezi biologickou a moderní stránkou naší bytosti.