Buddhismus
Velmi inspirujícím přístupem k životu je Buddhismus, který lze chápat jako způsob života, mravní a ideová forma, věda ducha, filosofický postoj. Buddha, zakladatel a hlavní představitel Buddhismu, se nikdy neodvolával na jakéhokoliv Boha nebo jinou autoritu tak, jako je zvykem u tradičních náboženství.
3 charakteristiky Buddhovy filosofie:
- Všechny jevy jsou pomíjivé.
- Všechny jevy přináší utrpení.
- Veškeré bytí je iluzorní jako sen.
4 vznešené pravdy:
- Zdroj utrpení - Věci v životě jsou neuspokojivé a strastiplné, např. zrození, stárnutí, nemoc, smrt, bolest, nespokojenost, nepohodlí, odloučení či nedosažení přání.
- Vznik utrpení - Příčinou utrpení je žádostivost, spojená s rozkoší a lpěním na pomíjivých věcech
- Zánik utrpení - Utrpení je možné ukončit zničením a zaniknutím žádostivosti. Utrpení skončí, pokud žádostivost zcela opustíme.
- Cesta z utrpení - Tato pravda je o osmidílné stezce, která zahrnuje pochopení, cíl, mluvení, konání, životosprávu, úsilí, uvědomění a soustředění.
5 zásad Buddhismu:
- Nezabíjet a nezraňovat živé bytosti.
- Nepřivlastňovat si věci, které nejsou dávány (nekrást).
- Nezneužívat sexuální energii k negativní manipulaci a nenechat se sexuálně ovládat.
- Vyhnout se zraňujícím řečem, vulgarismům, lžím a pomluvám.
- Nezneužívat opojné prostředky (drogy, alkohol, cigarety, atd.)
Tato buddhistická pravidla mají dvojí logiku. Společenskou a morální. Jejich dodržování zajišťuje co nejjednodušší fungování lidské společnosti a součinnosti všech lidí. Zároveň také slouží jako obrana před zahlcením mysli a neschopností dalšího rozvoje.
Buddhova pravidla však nejsou předpisy, které nám něco přikazují nebo zakazují. Jsou to ukazatele, jenž nám pomáhají uvědomit si, čeho chceme dosáhnout. Odrážejí náš záměr a naše chování. Dodržování Buddhových předpisů tak člověka neomezuje o nic víc, než jejich nedodržování. Místo omezování osvobozují.
https://michal.skrabalek.cz/nazory/poznejte-tajemstvi-buddhismu