Kognitivita a kvatové procesy
Existují názory některých teoretiků, kteří spekulují o tom, že kognitivní procesy mohou být kvantové povahy, což znamená, že se děje na úrovni částic a kvantových jevů. Nicméně, většina vědců v oblasti kognitivní psychologie a neurovědy považuje tento pohled za spekulativní a nepodložený dostatečnými empirickými důkazy. Kvantové jevy a principy jsou běžné na mikroskopické úrovni, ale zatímco lidské myšlení a kognitivní procesy mohou být velmi komplexní, fungují na makroskopické úrovni, kterou lze popsat klasickou fyzikou. Kvantová teorie vysvětluje chování atomů, molekul a subatomárních částic, ale neposkytuje žádný důkaz o tom, že by kognitivní procesy fungovaly na základě kvantových jevů. V současné době neexistuje žádný důkaz o tom, že by kognitivní procesy byly kvantové povahy. Většina vědců v oblasti kognitivní psychologie a neurovědy se soustředí na výzkum klasických kognitivních procesů a jejich spojení s neurologickými procesy v mozku.
Existuje několik studií, které naznačují, že kvantové procesy mohou hrát určitou roli v biologických systémech, včetně neuronových sítí v mozku. Nicméně, tato oblast výzkumu je stále velmi nová a zůstává kontroverzní.
Jedna z nejznámějších studií, na kterou možná odkazujete, je studie ptáka zvaného červenka. Tento pták používá kvantovou fyziku k orientaci v prostoru pomocí schopnosti detekovat polarizaci světla. Vědci si uvědomili, že pro vysvětlení této schopnosti je třeba zahrnout kvantové procesy, které se dějí v proteinu v sítnici ptákova oka. Nicméně, tato studie se týká spíše kvantových procesů v biologických systémech obecně než v oblasti kognitivní psychologie.
Pokud jde o kvantové procesy v kognitivní psychologii, vědci stále diskutují, zda jsou kvantové jevy relevantní pro popis kognitivních procesů, nebo zda je lze vysvětlit pouze klasickou fyzikou. Někteří vědci spekulují, že kvantové jevy by mohly hrát určitou roli v určitých aspektech kognitivních procesů, jako je například rozhodování nebo paměť, ale většina vědců se shoduje na tom, že tato oblast výzkumu je stále velmi nevyjasněná a vyžaduje další výzkum.
Quantum biology (Wikipedie)
How quantum biology might explain life's biggest questions (TED YouTube): How does a robin know to fly south? The answer might be weirder than you think: Quantum physics may be involved. Jim Al-Khalili rounds up the extremely new, extremely strange world of quantum biology, where something Einstein once called “spooky action at a distance” helps birds navigate, and quantum effects might explain the origin of life itself.