Paměť
Paměť je tajemná síla a proměňuje člověka. Kdo zapomene, co bylo krásné, stane se zlým. Pokud zapomenete, co bylo špatné, stanete se hloupým. Erich KAESTNER
Sémantická paměť uchovává fakta a poznatky o světě, které si lze vybavit ve vědomí a slovně formulovat. Naproti tomu procedurální paměť ukládá hlavně motorické dovednosti (jako je jízda na kole, hra na hudební nástroj apod.), probíhá bez účasti vědomí a je jen obtížně převoditelná do slov.
Zdroj: Vědomí a realita - Jiří Horáček, Daniela Drtinová
Paměť je obecně nejuznávanější kognitivní neboli vyšší mozková funkce. Paměť je základem veškerého učení, právě do ní si totiž ukládáme poznatky a s její pomocí je zpracováváme. Naše paměť musí rozhodnout, které informace se vyplatí zachovat a kam patří ve vztahu k dříve uloženým vědomostem a poznatky uložené v paměti nám pomáhají zpracovat nové situace.
Zásadní význam pro paměť má hipokampus, což jsou dva drobné útvary v mozku ve tvaru mořského koníka.
Funkce paměti spočívá spíše v tom, že nám pomáhá vytvořit a udržovat ucelený životní příběh, jenž je v souladu s naší osobností a zároveň se neustále mění s novými zkušenostmi. Také díky této dynamice nejsou naše vzpomínky přesným, objektivním záznamem minulosti.
Zdroj: Bystřejší mozek, Gupta Sanjay