User Tools

Site Tools


hub

Hub

Encyklopedie, výzkum, studie, osobnosti, literatura, blog, citáty, technet


Dochované podpisy od Williama Shakespeara, který se narodil 23. dubna 1564 ve Stratfordu nad Avonou a zemřel 23. dubna 1616 tamtéž.

https://en.wikipedia.org/wiki/William_Shakespeare


Na lodi bláznů s Platónem, znovu zrodí se jen ten, kdo pro jedno neopustil mnohé.
https://cs.m.wikipedia.org/wiki/Lo%C4%8F_bl%C3%A1zn%C5%AF


Moře je nejbezpečnější místo na Zemi. Osudy Rudolfa Krautschneidera.
https://vltava.rozhlas.cz/more-je-nejbezpecnejsi-misto-na-zemi-osudy-rudolfa-krautschneidera-8033170


Mario Beauregard je kanadský kognitivní neurovědec, který je známý svým postojem proti materialistickému pohledu na svět viz jeho Manifesto for a Post-Materialist Science:
https://opensciences.org/files/pdfs/Manifesto-for-a-Post-Materialist-Science.pdf.


Ministerstvo financí ČR navrhlo na příští rok 2025 státní rozpočet se schodkem 230 miliard korun. Mělo by tak pokračovat snižování deficitu, když je na letošní rok plánovaný ve výši 252 miliard korun, loni byl 288,5 miliardy korun. Rozpočtové příjmy vzrostou o 7,5 procenta na 2,086 bilionu korun, výdaje stoupnou o 5,7 procenta na 2,316 bilionu korun.


Otázka: Kdo jsou vašimi největšími nepřáteli na zemi, vaše veličenstvo (pane Ďáble)?
Odpověď: Mými nepřáteli jsou všichni, kdo motivují lidi k přemýšlení a k jednání podle vlastní vůle. Lidé jako Sokrates, Konfucius, Voltaire, Emerson, Thomas Paine a Abraham Lincoln a další.

Jak přelstít ďábla
Napoleon Hill


Filosofie, jež vznikla v době počátků speciálních věd jako projev snahy najít mezi nimi jistou obecnou moudrost jako protiváhu (neboť na toto již mýtus nestačil), nejednou propadla narcistnímu kultu abstrakce a ezoterické nepřístupnosti (zejména v Německu 18.—20. stol.), a dnes tkví mezi ní a vědami často nepřekročitelná propast ke škodě obou; filosofie se musí vrátit k tomu, být záležitostí každého zdravého inteligentního člověka, jakou byla po celý starověk, pak opět u Sv. Augustina, Pascala, Voltaira a celého osvícenství, Masaryka aj.; tak ji představovali též filosofující umělci jako Euripides, Shakespeare, Victor Hugo, Anatole France, Dostojevskij, Tolstoj, Goethe, Richard Wagner, Thomas Mann, Karel Čapek aj. Podobně mohou k hlubšímu myšlení probouzet provokatéři jako Nietzsche.
Milan Machovec



Politici současně horují pro diverzitu i pro jednotu. Slibují si od cenzury, že ochrání svobodu slova. Ochranu migrantů vydávají za boj proti ilegální migraci. Prosazují oteplování planety solárními elektrárnami, které vydávají za řešení problému s oteplováním planety. Jejich receptem proti zabíjení a mrzačení lidí ve válkách je výroba munice. Ve jménu hodnot pak politici zásadně preferují pouze to, na čem se dá vydělat.

Na otázku, zda má politik dělat to, co je správné, anebo to, co je výhodné, zda tedy má být morálním kompasem, anebo pragmatikem, je vcelku jednoduchá odpověď. Politik si má počínat tak, aby z něj měl občan užitek, nikoli tak, že kvůli němu má občan problémy. Politik není odpovědný hodnotám, principům, či ideálům, nýbrž občanům. Není totiž duchovním vůdcem, nýbrž správcem a manažerem. Je odpovědný za řádné hospodaření se státními prostředky, respektive za legislativu, která má lidem zajišťovat spravedlnost, bezpečí, prosperitu a má jim zjednodušovat život.

https://www.radiouniversum.cz/ivan-hoffman-nehodnotna-hodnotova-politika


Třináct měsíců za sebou – od června 2023 do června 2024 – překonávaly globální průměrné teploty dosavadní rekordy pro daný měsíc. Sérii přerušil až letošní červenec, který se stal historicky druhým nejteplejším červencem v historii měření. Za loňským rekordem zaostal o 0,04 °C.

https://m.vtm.zive.cz/letosni-cervenec-nebyl-nejteplejsi-v-historii-mereni-proti-lonskemu-roku-zaostal-o-004-c/a-229557


Například Moravskoslezský kraj, který je dlouhodobě zatížený zhoršenou kvalitou ovzduší, dosud na výměnu kotlů ve všech vlnách dotací proplatil zhruba 2,5 miliardy korun. V regionu díky tomu získalo ekologičtější zdroj tepla přes 23 600 domácností. Přesto kraj odhaduje, že v provozu je až 25 000 nejstarších kotlů na tuhá paliva, za jejichž používání bude od září hrozit pokuta až 50 000 korun.

https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/od-zari-konci-moznost-topeni-v-neekologickych-kotlech-urady-chystaji-kontroly


https://www.perplexity.ai/page/A-Historical-Overview-A8daV1D9Qr2STQ6tgLEOtg


Kádrové strany, s tímto pojmem přišli už někdy před třiceti lety politologové Peter Mair a Richard Katz. Konstatovali, že strany napravo i nalevo od středu jsou vzorně státotvorné, protože pochopily, že mohou všechny svorně prosperovat na státní útraty. Od 70. let minulého století to tak v některých zemích strany dělají v rámci národních států a brzy se to naučily provozovat i na úrovni celoevropské.
https://journals.sagepub.com/doi/abs/10.1177/1354068895001001001
https://casopisargument.cz/58495


Ti, kdo stojí v čele státu a nemohou pochopit, proč je společnost rozeštvaná, na sebe prozrazují, že si neuvědomují, o co všechno jde. Jestliže přitom svádějí vinu na podvratné domácí živly a na cizí agenty, projevují kromě obvyklého alibismu ještě i notnou dávku cynismu. V tomto ohledu jsou ve svých nových císařských šatech naprosto průhlední a premiér Fiala vzhledem k tomu, jak jednoduše je naprogramován, prostě nemohl říci o nově vzniklé frakci Patrioti pro Evropu nic jiného, než že slouží ruským zájmům.
https://casopisargument.cz/58405


Pokročilé počítačové modely a analýza historických dat umožnily vědcům lépe pochopit přechod do Maunderova minima. Toto období, které trvalo od roku 1645 do roku 1715, bylo charakterizováno velmi nízkou aktivitou slunečních skvrn. Díky tomu mohli vědci potvrdit, že sluneční cykly probíhají v přibližně 11letých intervalech, což je důležité pro pochopení dlouhodobých změn ve sluneční aktivitě.
https://phys.org/news/2024-07-kepler-sunspot-solar-mysteries-years.html


Vladimír Mařík: …Proto jsme z velké šíře z různých oborů získávali informace o tom, co je vědomí, a nakonec si myslím, že jsme dospěli k závěru, že u anorganické hmoty bude téměř nemožné, nebo nemožné získat vědomí. Důvodem je, že každá organická hmota je svým způsobem proaktivní, to znamená, každý živočich, všechno, co je živé, se snaží schovávat ve svých buňkách nějaké zásoby, snaží se o udržení jedince, snaží se o udržení rodu. Čili má nutkání snižovat entropii, a zvyšovat organizovanost. A to anorganická hmota nemá čili, té je všecko jedno, nemá žádné nutkání cokoliv měnit. Nemá tedy žádný cíl, žádný si nechce stanovit. Říkám to velmi populárně, je to o něco složitější. Čili stroje, které budou založeny čistě na anorganickém křemíku, budou přesně, a čím dál tím přesněji simulovat, že mají vědomí, že mají emoce, ale nic nebudou prožívat – nejsou schopny prožívat vědomí, nejsou schopny prožívat emoce. Proto rozlišujeme mezi strojovým vědomím a mezi umělým vědomím. Strojové vědomí je takové vědomí, že stroj dokonale napodobuje přítomnost vědomí, čím dál tím dokonaleji, blížíme se, každým rokem vylepšujeme systémy, a tyto inteligentní systémy vypadají, že mají vědomí – ale je pořád strojové. Umělé vědomí zřejmě půjde udělat až tehdy, až se nám podaří vyrobit nějakou umělou biologickou tkáň, která se začne chovat třeba tak, že bude mít potřebu se sama udržovat, a bude mít cílevědomé chování.
https://www.radiouniversum.cz/marik-vladimir-2d-divejme-se-na-umelou-inteligenci-jako-na-nastroj-nikoliv-jako-na-entitu-ktera-by-zacala-expandovat/


„Vědci více než sto let věřili, že vztah mezi velikostí mozku a těla je lineární – tedy že čím větší je zvíře, tím větší má mozek. Nyní víme, že to není pravda,“ vysvětluje hlavní autor studie profesor Chris Venditti z University of Reading. „Vztah mezi velikostí mozku a těla je ve skutečnosti křivka, což znamená, že velká zvířata mají menší mozky, než bychom očekávali. Naše výsledky odhalují záhadu. U největších zvířat existuje něco, co brání mozkům, aby byly příliš velké. Zda je to proto, že mozky nad určitou velikost jsou prostě příliš nákladné na udržování, se teprve uvidí… https://www.nature.com/articles/s41559-024-02451-3


Změny v rozložení hmoty na povrchu Země a v jejím nitru způsobené táním ledu mění nejen rychlost rotace Země a délku dne. Dle vědeckých poznatků mění také osu rotace. To znamená, že se body, kde osa rotace skutečně protíná povrch Země, pohybují. Tento pohyb, který lze pozorovat, dosahuje zhruba deseti metrů za sto let​.
https://www.nature.com/articles/s41561-024-01478-2


Haldu neboli odval Heřmanice tvoří hlušiny a odpady z bývalých dolů a koksoven. Má rozlohu asi 103,5 hektaru a objem uloženého materiálu se odhaduje na 30 milionů tun. Halda uvnitř desítky let hoří, což uvolňuje do vzduchu škodlivé látky. Její sanace začala více než před 20 lety, v současné době je ale pozastavena. Kvůli haldě vzniklo několik sporů, ať už se zhotovitelem, který tam dělal opatření proti šíření termické aktivity, nebo kvůli majetkovým poměrům. Diamo odval provozuje od roku 2002. Plán na pokračování sanace představil podnik před měsícem. Práce mají trvat zhruba deset let a měly by stát minimálně 2,3 miliardy korun.


Zatím veřejně nepublikovaný žebříček úrovní AI podle OpenAI vypadá takto:

  • 1. úroveň: Chatbots, schopnost smysluplné konverzace
  • 2. úroveň: Reasoners, schopnost řešení problémů na lidské úrovni
  • 3. úroveň: Agents, systémy, které jsou schopny plnit úkoly
  • 4. úroveň: Innovators, AI, která je schopná inovace
  • 5. úroveň: Organizations, AI, která funguje jako organizace/organizmus

Firma Anthropic už od svého vzniku staví na absolutní odpovědnosti k lidskému rodu, její AI tak bude navždy hodná, slušná, politicky korektní a sprostého slovíčka neutrousí! Tím se řídí i škála, která má tentokrát čtyři úrovně ASL (AI Safety Level).

  • 1. Žádné katastrofální riziko: LLM z roku 2018, AI, která hraje šachy aj.
  • 2. Slabé náznaky rizika: Současné LLM; mohou poradit, jak vyrobit bombu, ale zatím jen příliš obecně
  • 3. Zvýšené rizko katastrofální chyby: Autonomní systém, který se splete v interpretaci (například hypotetický AI firewall, bezpečnostní systém atp.)
  • 4. ASL-4 a vyšší: Zatím neexistují, globální následky v případě chyby

V roce 2023 bylo v EU 94,6 milionu lidí (něco málo přes 21 % populace) ohroženo chudobou nebo sociálním vyloučením, tj. žili v domácnostech, které čelily alespoň jednomu ze tří rizik chudoby a vyloučení: příjmové chudobě, závažné materiální a sociální deprivaci a/nebo žili v domácnosti s velmi nízkou intenzitou práce (kde dospělí pracují méně než 20 % svého potenciálu za rok). Podle údajů Eurostatu zůstal tento počet ve srovnání s předchozím rokem relativně stabilní (95,3 milionu v roce 2022, tj. 22 % populace).


Drobná kapradina z Nové Kaledonie má největší dosud nalezený genom. Je 50krát větší než lidský Bylo zjištěno, že kapradina má rekordně velký genom o velikosti 160 miliard párů bází DNA, který by se po rozbalení táhl asi 100 metrů. Pro srovnání, lidský genom obsahuje asi tři miliardy párů bází a natáhl by se asi na dva metry.

https://ekolist.cz/cz/publicistika/priroda/drobna-kapradina-z-nove-kaledonie-ma-nejvetsi-dosud-nalezeny-genom.je-50krat-vetsi-nez-lidsky


Kniha se jmenuje Propaganda a vyšla v roce 1928. Bernays nebyl planý teoretik. Proslavil se kampaní, jejímž cílem bylo prosadit právo žen kouřit na veřejnosti. Až do té doby to bylo v puritánské Americe nemyslitelné. Bernayse si najaly tabákové firmy. Napadlo ho nazvat cigarety „pochodněmi svobody“ a prohlásit kouření za součást ženského boje za emancipaci. Zisky tabákového průmyslu následně vzrostly o desítky procent.

https://casopisargument.cz/58178


Podle Kielského institutu pro světovou ekonomiku západní země v období mezi 24. lednem 2022 a 29. únorem 2024 poskytly či přislíbily Kyjevu vojenskou pomoc ve výši 112,05 miliardy eur (z toho nejvíce anglosaské země 55,78 miliardy), finanční pomoc ve výši 129,21 miliardy (z toho nejvíce instituce a členské státy EU 84,11) a humanitární pomoc 17,88 miliardy eur.


Odborníci, kteří jsou součástí vědecké sítě o klimatické vědě, v nové knize rozkrývají, jakými strategiemi se podle nich řídí organizované sítě a jednotlivci, jejichž cílem je bránit Evropě v boji s klimatickými změnami. Klimatické obstrukce se drží při životě díky vzestupu krajní pravice nebo tzv. greenwashingu, uvádí publikace.

Climate Obstruction Across Europe
https://drive.google.com/file/d/10-QpPplo9Sih5YJME8kmT2MCCfXjmQZt/view


Všechny stavby, velké nebo malé, veřejné nebo soukromé, mají fasádu, svou veřejnou tvář, a proto mají pozitivní nebo negativní dopad na kvalitu veřejného prostoru. Buďto jej obohacují, nebo ochuzují, a to zásadně a dlouhodobě. Proto je architektura města společnou starostí, stejně jako zákony a jazyk - jsou to základy slušnosti a civilizace. Bez kolektivního uznání nelze udržet ústavu ani civilizovaný život. A nelze je pouze vynucovat silou, vždyť masivní společenský odpor vůči moderní architektuře není důsledkem neporozumění, nýbrž chybného pojetí.

Vytvářením měst vytváříme sebe. Ničením měst ničíme sebe. Naše milované vzpomínky budou otráveny jedem lítosti nad nenahraditelnou ztrátou a někdy i nenávistí ke všemu, čeho jsme si tolik cenili. Nezbývá, než vymizet ze světa i z vlastní duše. Pěkná vesnice, dům i město jsou nadějí a domovem všech lidí. Zapomeneme-li, že naším cílem je stavět esteticky, staneme se bezdomovci a jediné, čeho dosáhneme, bude naše vlastní vyhnanství.

Leon Krier (nový urbanisté)


Každý Čech ročně vyhodí 91 kilogramů potravin, v celé zemi je to 1,9 milionu tun ročně, vyplývá z dat ministerstva životního prostředí. V Evropě vzniká největší množství potravinového odpadu v domácnostech, na plýtvání jídlem se podílí z 53 procent. Dalších 31 procent odpadu jde na vrub zpracování a výrobě, devět procent ztrát připadá na restaurace a pohostinství a sedm procent na maloobchod a distribuci, uvedl Evropský úřad pro bezpečnost potravin (EFSA).

https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/na-plytvani-jidlem-a-potravinovem-odpadu-maji-nejvetsi-podil-domacnosti


Podle vědkyň by se o výsledek studie měli zajímat hlavně výrobci. Při navrhování plastových předmětů by kromě recyklovatelnosti měli vzít v potaz i barvu materiálu. „U předmětů, které se používají venku nebo jsou ve velké míře vystaveny slunečnímu záření, jako je plastový venkovní nábytek, je dobré se vyhnout červené, zelené a modré barvě. Výrobky pak vydrží déle,“ doporučuje Sarah Keyová.

https://ekolist.cz/cz/publicistika/priroda/proc-barevne-plasty-zpusobuji-vice-mikroplastu-vedecka-studie-prinasi-odpoved


Ilona Švihlíková: Je to jednak představa o prioritách – když se omezím na hospodářskou politiku – a jednak o možnostech řešení. Podle mého názoru zásadní problém je, že si vláda jako svou prioritu stanovila, a také to tak komunikovala, nápravu veřejných financí. Tohle u nás pravicové liberální vlády dělaly, a úspěchy byly velmi skromné, pokud vůbec jaké, a když si vzpomenu na minulá období, tak nás to v drtivé většině dovedlo do hluboké krize, často i politické. Vzpomeňme na roky 2012, 2013 – tam to bylo velmi silně patrné. Podle mne je tato hlavní priorita chybná už jenom z toho důvodu, že vůbec neberete v úvahu, že systém veřejných financí je součástí celé ekonomiky a že ekonomika má řadu dlouhodobých strukturálních defektů, a potom věcí, kterým teď musíte čelit. To, čemu nyní čelíme, je otázka cen energií a tlaku na změnu ekonomiky, která by se nás dotýkala velmi silně, a to je takzvaný Green Deal, nebo, chcete-li, zelená tranzice.

K dlouhodobým problémům patří to, že jsme skutečně ekonomická kolonie. To znamená, že valné části různých sektorů – a to se táhne napříč ekonomikou – nemáme pod naší kontrolou, a že je čím dál patrnější, že rozhoduje vlastník, a ne nějaké úmysly, jakože máme někoho rádi, nebo nemáme rádi, a takovéto sentimentální řeči. Prostě matka rozhoduje, vlastník rozhoduje, a z toho plyne, že kontrola české ekonomiky, v uvozovkách, je do značné míry iluzorní. A z toho vyplývá řada dalších problémů: To, že máme obrovský – jeden z největších na světě – rozdíl mezi tím, jaký máme ekonomický výkon a jakou máme úroveň mezd. Já jsem v knize, kterou jste zmiňovala, psala právě o tom, jak jsme se stali kolonií, tam jsem to rozebírala, a nedávno jsem si dělala aktuální výpočet a zjistila jsem, že nejen že se tento rozdíl od roku 2015, kdy tato knížka vyšla, nezmenšil, ale ještě se zvětšil.

A toto je téma, o kterém se nebavíme, přestože to považuji za základní rys české ekonomiky, který nám neumožňuje dlouhodobě zlepšovat životní úroveň obyvatel. To znamená, že za to, co v ekonomice vytvoří, dostávají velmi nedostatečnou odměnu, což nás zároveň velmi limituje, když se bavíme třeba o rozvoji zdravotnictví, nebo o podpoře vědy, a tak dále. Je to prostě jeden propojený systém. A toto úplně chybí. A myslím, že taková politika, kdy z toho vytáhnete jednu věc, a teď z ní uděláte falešnou prioritu, je neúčinná, a nebude fungovat.

https://www.radiouniversum.cz/svihlikova-ilona-1d-cesko-je-ekonomicka-kolonie-hospodarstvi-uz-neni-pod-nasi-kontrolou-rozhoduji-v-zahranici/?utm_source=mailpoet&utm_medium=email&utm_campaign=radio-universum-zverejnili-jsme-novy-rozhovor-nebo-text_1


Klimatické publikace

NESEHNUTÍ: https://nesehnuti.cz/wp-content/uploads/2023/09/together_for_the_climate__a_practical_guide_for_collective_actions.pdf

LJM: https://www.dropbox.com/s/87cn00ywr12r81g/solidarita.pdf?e=1&dl=0

HBS: https://cz.boell.org/sites/default/files/2022-05/Budoucnost%20je%20feministicka_0.pdf


Vědci v Indonésii pozorovali orangutana sumaterského, jak si sám léčil velké zranění na tváři rostlinnou pastou. Je to podle nich patrně poprvé, co se podařilo zaznamenat volně žijícího živočicha, jak pečuje o otevřenou ránu pomocí rostliny s prokazatelně léčivými účinky.

https://www.nature.com/articles/s41598-024-58988-7


Za více než polovinu světového znečištění plasty je zodpovědných 56 firem. Z toho šest jich ke znečištění planety přispívá z jedné čtvrtiny a s odstupem největší podíl má na tom společnost Coca-Cola.
https://www.theguardian.com/environment/2024/apr/24/survey-finds-that-60-firms-are-responsible-for-half-of-worlds-plastic-pollution
https://www.science.org/doi/10.1126/sciadv.adj8275


True Price is a movement of consumers, businesses, and institutions that take action in incorporating environmental and social costs in prices. We envision a world where all products are sold for a true price to enable a sustainable global economy.

https://trueprice.org/ https://trueprice.org/wp-content/uploads/2022/09/2020-02-18-Manifesto.pdf


Co je nerůst?
Nerůst je vizí společnosti, ve které nebude základním organizačním principem zisk a růst, ale uspokojení lidských potřeb v rámci planetárních mezí, péče a dostatek. Zpochybňuje myšlenku, že neustálý hospodářský růst je nezbytný pro lidský blahobyt. Klade důraz na snížení ekonomické výroby a spotřeby v bohatých zemích s cílem dosažení environmentální udržitelnosti, sociální spravedlnosti a lepší kvality života.

https://nerust.cz/


Achillovy paty evoluce | celý dokument ZDARMA | Genesis Era

Každý vědní obor má svá slabá místa, ve kterých neodpovídá současné realitě. Je to tak proto, že realita je mnohem složitější, než jakákoliv lidská teorie. Jsou však lidé, kteří se domnívají, že mohou, podobně jako současnost, popsat také minulost nebo dokonce samotný vznik vesmíru, přírody i člověka. Zveme vás ke sledování dokumentu, ve kterém vás 15 univerzitních profesorů, každý ve svém oboru, seznámí s některými nezpochybnitelnými vědeckými námitkami proti platnosti tzv. evoluční teorie.

https://m.youtube.com/watch?v=RgtxIrhnwXw


Stinná stránka AI. Po celém světě stoupá počet podvodů, které nějakým způsobem využívají umělou inteligenci. Například na Filipínách vzrostl počet pokusů o podvod s využitím AI meziročně o 4 500 %, v Česku poté „pouze“ o 660 %. Tzv. deepfakes jsou čím dál přesvědčivější a bude to ještě horší. AI tak kromě velkého pokroku s sebou přináší i řadu problémů.

https://www.statista.com


V loňském roce vojenské výdaje Ruska činily 108,5 miliardy dolarů, zatímco výdaje Severoatlantické aliance 1 264,1 miliardy dolarů.

V minulém roce (2023) byly vojenské výdaje států NATO více než 11,6krát větší než výdaje Ruska; při přepočtu podle parity kupní síly téměř 4,3krát. Předpokládat, že při této asymetrii Rusko zaútočí na státy Severoatlantické aliance, je poněkud absurdní.

https://casopisargument.cz/?p=56051


Jeden strom každé dvě sekundy.
Co je Ikea?
https://www.arte.tv/en/videos/112297-000-A/how-ikea-plunders-the-planet/


Světový dluh se zvýšil na 313 bilionů dolarů.

Nově zveřejněná studie Institutu mezinárodních financí (IIF) uvedla, že globální dluh v posledním čtvrtletí roku 2023 meziročně vzrostl o více než 15 bilionů dolarů. Před téměř deseti lety se podle údajů globální dluh pohyboval kolem 210 bilionů dolarů.

„Přibližně 55 % tohoto nárůstu pochází z vyspělých trhů, zejména z USA, Francie a Německa,“ uvedla zpráva IIF v rámci svého Globálním monitoru dluhu. Poměr globálního dluhu k HDP se snížil přibližně o 2 procentní body na téměř 330 % v roce 2023.

https://www.reuters.com/business/global-debt-hits-new-record-high-313-trillion-iif-2024-02-21/


7 let učení ve 14 minutách: Tajemství produktivity

TrochuLepší:
https://m.youtube.com/watch?v=poowGM9JoH0


Světové ceny kakaa dosáhly na nový rekord, když cena za tunu na začátku února vystoupala na komoditní burze v New Yorku na dosud nevídaných 5874 dolarů (zhruba 138 000 Kč). Klíčová surovina pro výrobu čokolády tak od začátku loňského roku zdražila na zhruba dvojnásobek. Na vině je suché počasí, které poškodilo úrodu v západní Africe.

https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/svetove-ceny-kakaa-dosahly-na-novy-rekord-na-vine-je-sucho-v-africe


Analýza satelitních záznamů ukázala, že během posledních třiceti let roztálo odhadem 11 000 kilometrů čtverečních grónských ledovců a ledové pokrývky. Vegetace se rozšířila na více než dvojnásobek plochy, kterou pokrývala v době zahájení studie…Existují známky toho, že zvýšená plocha vegetace má za následek další tání ledu, vyplývá ze studie.

https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/v-gronsku-taje-ledova-pokryvka-podle-studie-jde-o-riziko-pro-zivotni-prostredi


Čtyř pravidla osvobození:

  • Pomalé je lepší než rychlé.
  • Lokální je lepší než globální.
  • Face to face je lepší než interface.
  • Vlastní je lepší než cizí.

Petr Robejšek


Gapminder identifies systematic misconceptions about important global trends and proportions and uses reliable data to develop easy to understand teaching materials to rid people of their misconceptions.

https://www.gapminder.org/

Faktomluva
Hans Rosling , Ola Rosling , Anna Rosling Rönlund

https://www.databazeknih.cz/knihy/faktomluva-381703


Průzkum byl proveden nezávislou agenturou YouGov v pěti státech Evropy a osloveno bylo více než 7000 respondentů. Důraz byl kladen na přijatelnost legálního lovu zvěře, domácího i mezinárodního, a také na uchovávání trofejí zvěře, získaných legálním regulovaným způsobem.

Výsledky průzkumu ukázaly, že většina občanů EU lov akceptuje. 77 % respondentů souhlasí s lovem a uchováváním trofejí, nebo je neutrálních. Pouze 23 % bylo proti.

https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/ceskomoravska-myslivecka-jednota-jak-se-evropane-stavi-k-lovu-zvere


Emise z energetiky v Česku loni klesly meziročně o 16 procent. Hlavním důvodem byl nižší vývoz elektřiny vyrobené z uhlí, pomohlo také snížení spotřeby a rozvoj obnovitelných zdrojů energie. Vyplývá to z údajů společnosti Ember, na které upozornili Svaz moderní energetiky a Aliance pro energetickou soběstačnost. V celé EU loni v energetickém sektoru klesly emise zhruba o 19 procent, což je nejvíce v historii.

K poklesu výroby elektřiny z fosilních paliv přispěla také nižší spotřeba energií. Poptávka v roce 2023 v EU klesla o 3,4 procenta ve srovnání s rokem 2022 a byla o 6,4 procenta nižší než v roce 2021, kdy začala energetická krize.

https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/emise-z-energetiky-v-cr-loni-klesly-o-16-pct-v-cele-eu-nejvice-v-historii


Máme dostatek jídla, abychom ukájeli nejen hlad, ale dopřávali si i podle chuti, a tím se přejídali, můžeme si dopřávat sexu z požitku, bez lásky a početí, můžeme žít v lenosti, bez potřeby tělesné zátěže, můžeme bez útrap čelit přírodním vlivům, dopřávat si alkoholu, kouření, díky našim sociálním jistotám nejsme nuceni tolik pracovat, tíhneme po prožitcích volnočasových aktivit atd. Ideál zdařilého života v západní společnosti je mít život sytě prokládaný příjemnostmi a zážitky všeho druhu a chráněný současnými možnostmi před ranami osudu…Dnešní doba na nás klade velmi malou vnitřní potřebu „nutnosti“ a odpovědnosti vůči sobě i společnosti…Rostoucí neochota snášet strasti spojená se zvýšenou lákavostí slasti má za následek, že lidé ztrácejí schopnost vkládat nepříjemnosti práce do díla, které slibuje výsledek až někdy v budoucnu, a není dostatečně schopen potlačovat své instinktivní pudy.

Posilování stresem
Pavel Kolář


Na prahu války
https://www.csfd.cz/film/462326-na-prahu-valky/prehled/

Lepší nespravedlnost strpět než jí páchat.

Franz Jagerstatter, narozený v roce 1907 v rakouském St.Radegundu, byl sedlák s tichým, ale silným náboženským přesvědčením. Kromě několika zaměstnání v hornictví sloužil ve své farnosti jako sakristán, příležitostně zvonil a bez nároku na odměnu připravoval svatby a pohřby.



https://alhartman.com/wp-content/uploads/2022/05/5-Stages-of-Tribal-Leadership.png


4 zákony universa:

  • Zákon zachování dynamické rovnováhy. Znamená to tedy, že život může přežít jenom tehdy, jestliže minimálně po určité období udržíte stabilní podmínky.
  • Druhý zákon mluví o tom, že evoluční vývoj neměníte pomalu, ale kvalitativními skoky, a to po dosáhnutí kritické, mezní hranice.
  • Třetí zákon říká, že kombinace času a jednotlivých procesů vytváří architekturu souvislostí.
  • A klíčový je čtvrtý zákon: Diverzita je pružnost a pevnost systému zároveň – musíte zachovat diverzitu civilizačních modelů a historického zázemí na planetě.

Příroda:
Musíme si uvědomit, že jsme vždy byli, jsme a budeme pouze součástí přírody. Nebudeme její vládci, příroda tu není kvůli nám, jsme pouze součástí přírody, a vždy budeme. Jestliže jste součástí přírody, pak to znamená úctu k přírodě, potřebu poznat přírodu, a pak to znamená poznat své místo v přírodě.

https://www.radiouniversum.cz/stanek-peter-4d-elity-s-nami-mohou-delat-jen-to-co-jim-dovolime-budeme-to-my-kdo-svym-postojem-rozhodne-o-osudu-svem-svych-deti-i-vnuku/


Mýta a fakta o počasí, vodě a ovzduší

https://www.chmi.cz/files/portal/docs/aktuality/2021/ukazka.pdf


Lvům na savaně v Keni se stále méně daří při lovu zeber a podle vědců za to může narušení rovnováhy druhů způsobné invazivními mravenci.

https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/lvi-v-africe-zvladaji-ulovit-mene-zeber-a-muzou-za-to-mravenci-zjistili-vedci


Poté, co německý ministr financí Christian Lindner řekl zemědělcům, že v rozpočtu už nejsou žádné peníze, rozhodl Olaf Scholz po jednání s prezidentem USA Bidenem, že Německo poskytne Ukrajině nenávratnou pomoc ve výši 7,6 miliardy €ur.


Tempo růstu hladiny moří již prý přesáhlo 4 mm za rok. Pro srovnání, v době největšího tání ledovců při nástupu doby meziledové šlo asi o 25 mm za rok, tj. zhruba osmkrát víc.

https://climate.nasa.gov/vital-signs/sea-level/


Otisky prstů nemusí být jedinečné. Umělá inteligence nabourala desítky let starý předpoklad

https://m.vtm.zive.cz/clanky/otisky-prstu-nemusi-byt-jedinecne-umela-inteligence-nabourala-desitky-let-stary-predpoklad/sc-870-a-226189/


Fundamentální nepochopení toho, co se děje a proč, má škodlivé a dlouhodobé dopady: ztrátu důvěry v obor ekonomie, zneužití a vulgarizaci demokracie, deformaci myšlení i vzdělávání, úpadek stran a stranické politiky, omezení lidské spolupráce ve jménu politické solidarity atp. Všechny tyto jevy, a mnohé další, probíhají paralelně, a jsou nutně následkem jediné a konečné příčiny: ztráty orientace, ztráty pochopení a ztráty jakékoli koncepce budoucnosti.

Profesor Zelený vnímal řešení v deglobalizaci a relokalizaci ekonomik do regionálních a lokálních hospodářských systémů autonomie, nezávislosti a soběstačnosti.

https://www.radiouniversum.cz/vaclav-cilek-ekonomie-jako-zivy-organismus-nikoli-stroj/


Vědci došli k závěru, že za posledních 100 000 let využívali lidé stále více druhů zdrojů, s větší intenzitou, ve větším měřítku a s většími dopady na životní prostředí. Další typický rys evoluce lidstva je pronikání do nových oblastí, kde se nacházejí nové přírodní zdroje. Tuto expanzi lidstva umožnila kulturní adaptace na nové prostředí.

Ještě závažnější z hlediska perspektiv současného lidstva je podle Waringa a spol. druhý obecný trend. Silné systémy ochrany životního prostředí řeší problémy uvnitř existujících společenstev, což ale zhusta není dostatečný rozsah pro řešení globálních problémů.

Waring a jeho spolupracovníci jsou přesvědčeni, že lidská evoluce blokuje řešení globálních problémů zvládnutelných jen kolektivním, globálním úsilím. Úspěchy lidstva na poli kolektivních globálních akcí jsou jen dílčí a není jich mnoho.

https://m.vtm.zive.cz/clanky/cloveka-zformovala-evoluce-tak-ze-mu-to-brani-v-reseni-globalnich-problemu/sc-870-a-226007/#part=1


Světová populace vzrostla z 1 miliardy v roce 1800 na 1,6 miliardy v roce 1900 a na 6,1 miliardy v roce 2000. Průměrný obyvatel zeměkoule má dnes k dispozici téměř 700krát více užitečné energie než naši předchůdci na začátku 19. století.

Jak svět doopravdy funguje
Vaclav Smil


Nabití průměrného mobilu vyžaduje zhruba 0,012 kWh elektrické energie. Energeticky nejméně efektivní obrázkový generátor, který měli k dispozici (Stable Diffusion XL), spotřeboval na 1 000 generací 11,49 kWh energie, což dělá 0,011 kWh na jeden obrázek. Výroba jednoho obrázku z neuronky tak spotřebovala prakticky stejné množství elektřiny, které by průměrnému telefonu stačilo na celodenní provoz.

https://m.zive.cz/clanky/ai-ma-silenou-uhlikovou-stopu-kresleni-obrazku-potrebuje-tolik-energie-jako-nabiti-telefonu


https://archive.nytimes.com/www.nytimes.com/imagepages/2008/02/10/opinion/10op.graphic.ready.html

SATOSHI'S MISTAKE https://bitcoinmagazine.com/technical/satoshis-mistake


LEEDS, Velká Británie - Podle vědců tající ledové šelfy Antarktidy za posledních 25 let uvolnily do oceánů přibližně 66,9 bilionu tun sladké vody. Výzkumníci z univerzity v Leedsu zjistili, že během tohoto období roztálo v oceánech téměř 67 bilionů tun ledu. Zpět do ledových šelfů však přibylo 59 bilionů tun ledu, což znamená čistou ztrátu 7,5 bilionu tun.

Zjistili, že postiženy byly zejména ledové šelfy na západní straně Antarktidy, a jako pravděpodobnou příčinu uvedli globální oteplování způsobené člověkem.

Ze 162 ledových šelfů obklopujících Antarktidu se v letech 1997 až 2021 zmenšil objem 71 z nich. Studie také odhalila, že většina ledových šelfů na západní straně Antarktidy zaznamenala úbytek, zatímco ty na východní straně se z velké části nezměnily, nebo dokonce zvětšily svůj objem.

Tým analyzoval více než 100 000 satelitních radarových snímků, které poskytly komplexní hodnocení “zdraví” ledových šelfů. Případný úbytek nebo dokonce zmenšení těchto ledových šelfů by mohlo mít významné důsledky jak pro ledový systém Antarktidy, tak pro globální oceánskou cirkulaci, což by ovlivnilo masivní “dopravní pás” zodpovědný za přenos živin, tepla a uhlíku v celém polárním ekosystému.

Translated with DeepL

https://studyfinds.org/antarcticas-melting-ice-shelves/


Letošní rok bude „prakticky jistě“ nejteplejší za posledních 125 000 let, tvrdí vědci poté, co nejnovější údaje ukázaly, že uplynulý měsíc byl nejteplejším říjnem na světě za toto období. „Minulý měsíc s obrovským náskokem překonal dosavadní říjnový teplotní rekord z roku 2019,“ uvedla evropská služba Copernicus Climate Change Service (C3S). O výsledcích informuje také agentura Reuters.

https://m.vtm.zive.cz/clanky/rekordne-teply-rijen-znamena-ze-rok-2023-bude-prakticky-jiste-nejteplejsi-za-poslednich-125-000-let


The Next Global Superpower Isn't Who You Think | Ian Bremmer

Who runs the world? Political scientist Ian Bremmer argues it's not as simple as it used to be. With some eye-opening questions about the nature of leadership, he asks us to consider the impact of the evolving global order and our choices as participants in the future of democracy.

https://m.youtube.com/watch?v=uiUPD-z9DTg


Směnárny kryptoměn budou muset zjišťovat identitu klientů. EU definitivně přijala nová pravidla

https://www.lupa.cz/aktuality/smenarny-kryptomen-budou-muset-zjistovat-identitu-klientu-eu-definitivne-prijala-nova-pravidla/


Tvůrce AI modelů čekají nové povinnosti, návrh nařízení prošel klíčovými evropskými výbory

https://www.lupa.cz/aktuality/tvurce-ai-modelu-cekaji-nove-povinnosti-navrh-narizeni-prosel-klicovymi-evropskymi-vybory

https://www.europarl.europa.eu/meetdocs/2014_2019/plmrep/COMMITTEES/CJ40/DV/2023/05-11/ConsolidatedCA_IMCOLIBE_AI_ACT_EN.pdf


Why The Future Doesn't Need Us 2000 article by Bill Joy

https://en.m.wikipedia.org/wiki/Why_The_Future_Doesn't_Need_Us


Tak a teď se teprve bojte AI. V Texasu napojili na mozek něco jako ChatGPT

https://m.zive.cz/clanky/tak-a-ted-se-teprve-bojte-ai-v-texasu-napojili-na-mozek-neco-jako-chatgpt/sc-3-a-222027/


Chomsky: Rusové se chovají na Ukrajině humánněji než Američané v Iráku

https://echo24.cz/a/HzC5E/zpravy-svet-chomsky-usa-rusko-ukrajina-irak-invaze


VYSVĚTLENO: Konec DOLARU - Mike Maloney

https://m.youtube.com/watch?v=9XC3-101MOo


Browser privacy tests

https://privacytests.org/


For every transaction you make using fiat, there's an opportunity to start onboarding more bitcoiners.

https://bitcoinforlocalbusiness.com/


Estimating ChatGPT costs is a tricky proposition due to several unknown variables. We built a cost model indicating that ChatGPT costs $694,444 per day to operate in compute hardware costs. OpenAI requires ~3,617 HGX A100 servers (28,936 GPUs) to serve Chat GPT. We estimate the cost per query to be 0.36 cents.

Google’s Services business unit has an operating margin of 34.15%. If we allocate the COGS/operating expense per query, you arrive at the cost of 1.06 cents per search query, generating 1.61 cents of revenue. This means that a search query with an LLM has to be significantly less than <0.5 cents per query, or the search business would become tremendously unprofitable for Google.

https://www.semianalysis.com/p/the-inference-cost-of-search-disruption


https://bitcoinmagazine.com/guides/what-is-money


Tým moravskoslezských záchranářů zvítězil v soutěži Resusci cup 2023

https://polar.cz/zpravy/moravskoslezsky-kraj/cely-ms-kraj/11000036843/tym-moravskoslezskych-zachranaru-zvitezil-v%C2%A0soutezi-resusci-cup-2023?fbclid=IwAR1VDvR_-t5IB8_ORfkZ3IIJlLiDfmGpPU8q6PjcCl_PtwBpeL5ZVCZBFXw


A dystopian short story of a world in which AI chatbot adoption spirals out of control.

But as more people relied on GPT for their communication needs, it became clear that something strange was happening. People started to lose the ability to express themselves in their own words. They became so accustomed to GPT's generated responses that they stopped thinking about what they wanted to say and simply chose from pre-packaged options. This led to a kind of intellectual stagnation and loss of individual identity, where people stopped developing their own ideas and relied entirely on GPT for guidance… GPT had ushered in a new era of peace and prosperity, as humanity collectively reduced the potential for miscommunication and conflict. We allowed GPT to rule us because it gave us what we wanted. We achieved tech-induced happiness; never mind the cost. This story was written by GPT.

https://blog.lopp.net/pax-gpt/


Money has a considerable history and has evolved numerous times. The last significant evolution marked the end of the gold standard and ushered in the beginning of fiat money. The state — via central banks — eventually destroyed two critical properties of money: soundness and sovereignty. These are the properties that enabled value to be passed down through generations.

What is money? https://bitcoinmagazine.com/guides/what-is-money


The cooperation between cells within multicellular organisms has enabled eyes, wings and leaves to evolve. The predominant explanation for why multicellularity evolves is that being in a group enables species to better cope with environmental challenges – where being in a large group can, for instance, protect cells against being eaten.

“Our results challenge this idea, showing that multicellular groups form, not because they are inherently beneficial, but rather as a by-product of single-celled strategies to reduce environmental stress. In particular, cells produce a range of substances to protect themselves from the environment and these substances appear to prevent daughter cells from dispersing away from their mother cell,” says Charlie Cornwallis, biology researcher at Lund University.

https://www.sciencedaily.com/releases/2023/04/230424103327.htm


Na co je vědcům filosofie? Nabídka slušných odpovědí, byť občas provokativních. Pro rozšíření zorného pole (to ne každý potřebuje a vítá). Pro zkomplikování otázek. Pro skeptičtější a opatrnější přístup. Proto, aby ji vědci uviděli uvnitř ve svých oborech, ne pouze jako indoktrinaci ze školení.

Snad je filosofie spíše něčím mezi vědou, uměním a náboženstvím (nebo ateismem), a různé ty „školy“ se mezi sebou liší svou pozicí uvnitř tohoto pomyslného trojúhelníku, k čemu z toho mají blíž a k čemu dál.

Pokud kdo touží po nějakém alespoň orientačním výroku o „smyslu života“, tak jej docela šikovně vyjádřil například Kléméns z Alexandrie: Láska a poznání. Obojí lze ovšem vykládat různě, naštěstí. A už Hérakleitos prý říkal (A 21), že jde o příjemnost, ve významu příjemného rozpoložení, potěšení (euareskésis).

Jako příklady snad stačí jména tří autorů, které považuji za nejvýznamnější filosofy novověku: Galilei, Darwin a Bohr. Každý z nich představil jiný typ konfliktu s přežívající tradicí scholastiky a otevřel svobodnější a plodnější možnosti myšlení. Jeden matematizací fyzikálních jevů, druhý zhodnocením vztahů historie přírody a výběrového efektu, třetí osvobozením od představy lokalizovaných podstat a identit. První také znovu zcelil pozemský a nebeský svět, druhý zasadil člověka zpátky do přírody a třetí znovu ukázal místo náhody jako konstituentu zákonitostí. Nejde o kult těchto tří lidí, jsou pouze výraznými příklady.

https://www.osel.cz/12842-na-co-je-vedcum-filosofie-nabidka-slusnych-odpovedi-byt-obcas-provokativnichzkousim.html

Zdenek Kratochvíl


Spojené státy svrhly nebo se pokusily svrhnout více než 50 vlád, většinou demokracií. Zasahovaly do demokratických voleb ve 30 zemích. Shodily bomby na obyvatele 30 zemí, většinou chudých a bezbranných. Pokusily se zavraždit vůdce 50 zemí. Bojovaly za potlačení osvobozeneckých hnutí ve 20 zemích, píše Australský novinář John Pilger ve svém blogu…

https://johnpilger.com/articles/silencing-the-lambs-how-propaganda-works-


Obyvatelé jižní Evropy prožili až 100 dní tepelného stresu, kdy teplota dosahovala nejméně 32 °C.

Průtoky téměř dvou třetin evropských řek byly nižší než průměr. Vysoké teploty také způsobily, že emise uhlíku z letních požárů byly nejvyšší za posledních 15 let a v Alpách se ztratilo rekordní množství ledu z ledovců.

Celkově Evropa zažila druhý nejteplejší rok v historii měření, přičemž teploty rostly dvakrát rychleji než celosvětový průměr. Za posledních pět let byla na starém kontinentě průměrná teplota o 2,2 °C vyšší než v předindustriální éře.

V severnějších zeměpisných šířkách pak badatelé zjistili, že Arktida a Grónsko v současnosti ztrácí třikrát více ledu než před třiceti lety.

https://21stoleti.cz/2023/04/22/v-lonskem-roce-zasahla-evropu-rekordni-vedra/

https://climate.copernicus.eu/esotc/2022?utm_source=press&utm_medium=referral&utm_campaign=pr-ESOTC22-main


Rozhodl jsem se proto místo pojmu blbec užívat termínu hlupák. Dělám tak proto, že ten byl přesně definován. Stalo se tak v známé teorii hlouposti, kterou poprvé publikoval už v roce 1976 slavný italský historik Carlo Cipolla ve své publikaci „Základní zákony lidské hlouposti”. Podle něj je hlupákem každý, kdo ve snaze škodit jiným přináší škodu i sobě, ne-li především sobě.

Stanislav Hosek


Zákon života je jasný, naprosto účelný a jednoduchý. Nejasnost a složitost není v něm, ale v lidech.

Josef Zezulka


Superpozice je jedním z konceptů kvantové mechaniky, který se týká chování kvantových částic na základě jejich vlnové povahy. Zde jsou některé z charakteristik superpozice v kvantovém pojetí reality:

  1. Rozšířenost stavů: V kvantové mechanice může částice existovat ve stavu superpozice, což znamená, že může být ve více než jednom kvantovém stavu současně. Například elektron může být ve stavu superpozice, kdy je ve stavu spinu nahoru (up) a zároveň spinu dolů (down).
  2. Nedeterminismus: Superpozice znamená, že v kvantovém světě nelze jednoznačně předpovědět, ve kterém konkrétním stavu se kvantová částice nachází, dokud se stav nezměří. Místo toho se určuje pravděpodobnost, s jakou se částice nachází v jednom nebo více kvantových stavech.
  3. Interference: Superpozice umožňuje kvantovým částicím projevovat interference, což je jev, kdy se vlny kvantových stavů sčítají nebo ruší, což vede k pozorovatelným změnám v chování částic. Interference je například pozorována ve slavném experimentu dvojskýním štěrbin, kde se projevuje jako interferenční vzory na pozadí obrazovky za štěrbinami.
  4. Kolaps vlnové funkce: Kvantová mechanika předpokládá, že stav superpozice se změní na jednoznačný stav pozměření, což je známé jako kolaps vlnové funkce. Po změření se částice “rozhodne” pro jeden konkrétní stav, a to s pravděpodobností odpovídající amplitudě tohoto stavu v původní superpozici.
  5. Paralelní světy: Někteří fyzikové interpretují superpozici jako možnost existence paralelních světů, kde každý možný výsledek kvantové superpozice se stane skutečností v jednom z těchto světů. Tato interpretace je však stále kontroverzní a zatím nebyla experimentálně prokázána.

Socha Jaroslava Róny Victoria robotorum – Vítězství robotů vznikla jako hořce sarkastické podobenství, pomník vítězství techniky nad člověkem. V podobě robota, který ve vítězném gestu zvedá nad hlavu lidskou lebku, představuje varování lidské rase před sebezničením a zároveň připomíná monumentální archeologické památky zaniklých civilizací, před kterými se člověk v obdivu a s mrazením v zádech sklání. Model sochy vznikl v roce 2017. V té době pro ni také v kamenolomu v Liberci vytěžili 33tunový blok velmi kvalitní žuly. Kamenické práce trvaly čtyři roky a socha byla dokončena letos v zimě. Její rozměry jsou monumentální: tělo měří na výšku 425 cm, i s podstavcem je ještě o 40 cm vyšší. Celkem váží 16 tun.


Hloubka, rychlost a rozsah výrobních převratů, technických novot a vědeckých objevů ve světě nasvědčuje tomu, že se v současné době dostávají do pohybu procesy, které od základu mění tradiční strukturu výrobních sil společnosti, materiální základnu lidského života a daleko přesahují hranice dosavadních výbojů civilizace vůbec. Proud vědeckých poznatků se očividně urychluje, frekvence vynálezů se už počítá na vteřiny; technické novinky, které ještě na počátku století přinášely zpravidla přírůstky produktivity v rozsahu 5-20 %, dnes často znamenají 50-100% i více. Člověk proniká do nitra hmoty a otevírá svou kosmickou epochu. Před našimi zraky se mění povaha práce i obrysy lidského života, zkracují se vzdálenosti, zintenzivňuje čas, přírodní prostředí je všude nahrazováno umělým, vytvořeným; věda vstupuje do celého společenského života a otevírá stále nové rozměry pohybu. ‚Člověk postupně dostává do moci základnu své vlastní existence. Jestliže dosud každá generace přejímala od svých předchůdců podmínky své činnosti a svého života jako hotovou veličinu, která předznamenává v podstatě celý její život, napříště bude třeba zřejmě počítat s tím, že každá generace bude během svého života několikrát procházet přestavbou civilizačních podmínek a struktury lidského života.

http://www.sds.cz/docs/prectete/eknihy/rri_cnr.htm


Vlastně by to nebylo nic divného. Lidé mají sklony hledat zkratkovitá vysvětlení k věcem, které je z jejich pohledu přesahují. Prokletí lidského mozku. Proto se objevují náboženství pocházející z velmi různých a nezřídka velmi obskurních zdrojů. Existuje například řada náboženství a sekt, které uctívají mimozemšťany a zjevně jim nevadí, že nikdo nikdy žádného mimozemšťana neviděl.

Jaká budou náboženství umělých inteligencí?

https://www.osel.cz/12820-bohove-ve-stroji-nastup-umele-inteligence-muze-zplodit-nova-nabozenstvi.html

AI náboženství přinesou nemalá rizika. Stochastičtí papoušci mohou své věrné navádět k destruktivním věcem anebo to jejich následovníci mohou nějak vyvodit z nevinných výroků. Tvůrci a trenéři umělých inteligencí mohou své výtvory zmanipulovat toxickým způsobem, aby škodily jejich protivníkům. Rovněž je mohou přimět, aby od svých následovníků těžily citlivá data, která pak bude možné zneužít. Další věc je, že mezi náboženstvími umělých inteligencí může docházet k rozporům a střetům. Mohli bychom se stát svědky AI náboženských válek.

McArthur se přesto domnívá, že bychom neměli AI náboženství preventivně zatracovat jen kvůli možným rizikům, jak je v této době bohužel často zvykem. Nová náboženství bychom naopak měli vítat a cenit si jejich přínosu. Mají svůj potenciál a mohou nabídnout smysl a význam lidem, kteří jej ztratili v ruchu moderní doby, a pro které už tradiční náboženství nejsou relevantní. Překotný rozvoj umělých inteligencí by tak některým lidem mohl zároveň nabídnout záchranné lano.


Arne Naess byl norský filozof, který se věnoval především problematice environmentální etiky a ekologické filozofii. Jeho hlavní myšlenka se týká konceptu “hluboké ekologie”, který Naess definoval jako “hluboký, celostní a radikální přístup k ochraně přírody”.

Podle Naesse je hluboká ekologie založena na dvou základních principech. Prvním principem je ekocentrismus, což znamená, že bychom měli vnímat přírodu jako celkový ekosystém, v němž jsou všechny organismy vzájemně propojené a vzájemně ovlivňují se navzájem. Druhým principem je antropocentrismus, který Naess odmítal. Podle něj bychom neměli vnímat člověka jako středobod života na Zemi, ale jako součást širšího ekosystému.

Naess zastával názor, že hluboká ekologie by měla být základem pro naše rozhodování v otázkách týkajících se životního prostředí a udržitelnosti. Zároveň však zdůrazňoval, že to neznamená, že bychom měli všichni žít v jeskyních a odříznout se od civilizace. Hluboká ekologie se podle Naesse spíše snaží najít rovnováhu mezi ochranou přírody a lidskou společností, a to na základě hlubokého pochopení přírody a jejích procesů.

https://cs.wikipedia.org/wiki/Arne_N%C3%A6ss?wprov=sfti1


Celkově se v České republice loni narodilo 99 834 dětí, téměř o 12 tisíc méně než předešlý rok (111 793). Vzhledem k tomu, že smutná statistika potratů je téměř neměnná (27,5 tisíce ročně), musí být příčina jinde.

https://echo24.cz/a/HsqgZ/komentar-kaiser-strmy-propad-porodnosti


Komise UNHRC pověřená vypracováním zprávy uvedla, že její členové vycestovali na Ukrajinu osmkrát a navštívili 56 měst a obcí. Mimo jiné ohledali hroby a místa určená k zadržování a mučení lidí a také analyzovali fotografie spolu se satelitními snímky. Vyslechnuto bylo 600 obětí. Podle údajů OSN bylo od začátku ruské invaze na Ukrajinu zabito více než 8000 civilistů a více než 13.000 jich bylo zraněno. Tyto údaje však odrážejí zřejmě pouze zlomek skutečného počtu, uvedla komise.

https://echo24.cz/a/Hd25F/zpravy-svet-rusko-valecne-zlociny-ukrajina-8-tisic-mrtvych


Vesmír a lidstvo v něm tvoří jeden jediný organický celek, jedno úžasné drama, daleko hlubší a tajemnější, než si dokážeme vůbec představit. Na srdci mi tak náleží jen poznání pro poznání

Pierre Teilhard de Chardin


WHO zaznamenala více než 6,8 milionu úmrtí na covid-19 a více než 758 milionů potvrzených případů. Organizace ale uznává, že skutečná daň pandemie je mnohem vyšší.

Poté, co USA tvrdí, že pochází z čínské laboratoře, WHO vyzvala všechny země, aby sdílely informace o covidu-19

https://echo24.cz/a/HPKy3/zpravy-svet-covid-pandemie-puvod-who-cina-laboratore

„Porovnáním genomových sekvencí různých dostupných kmenů koronavirů jsme zjistili, že SARS-CoV-2 je výsledkem přirozených evolučních procesů,“ uvedl Andersen. „Specifické mutace v RBD části bílkoviny a odlišná molekulární struktura vylučují laboratorní manipulaci jako potenciální původ onemocnění covid-19,“ dodal. K přirozenému původu viru se přiklonili i odborníci Světové zdravotnické organizace (WHO). Nadále pokládají za nejpravděpodobnější, že se virus způsobující nemoc covid-19 na člověka přenesl z netopýrů v Číně. Jak k tomuto přenosu došlo, není zatím zřejmé. I podle WHO je však očividné, že patogen musel mít i další hostitele.

https://www.ivb.cz/aktuality/vedci-zjistili-ze-novy-koronavirus-sars-cov-2-zpusobujici-onemocneni-covid-19-ma-prirozeny-puvod/


Český státní dluh se loni zvýšil na rekordních 2,895 bilionu korun. Výši dluhu v úterý potvrdilo ministerstvo financí, předběžně ji na stejné úrovni zveřejnilo už počátkem ledna. Na každého Čecha tak teoreticky připadá dluh 275.033 korun. Státní dluh se meziročně zvýšil o 429 miliard korun. Míra zadlužení dosáhla 42,9 procenta hrubého domácího produktu (HDP), od konce roku 2021 se zvýšila o 2,5 procentního bodu.

https://echo24.cz/a/Hyahd/zpravy-domaci-cesky-statni-dluh-loni-zvysil-rekord

Poznámka:
Milión je číslo 10 na 6, miliarda je 10 na 9, bilión je číslo 10 na 12 (t.j. milión miliónov), biliarda je 10 na 15, trilión je 10 na 18, triliarda je 10 na 21, kvadrilión je 10 na 24.V literatúre sa uvádza, že v USA a Francúzsku je bilión “a thousand milions” t.j. tisíc miliónov (=1,000,000,000), a v Anglicku a Nemecku je bilión “a milion milions” t.j. milión miliónov (=1,000,000,000,000).Americká angličtina má pre toto číslo (náš bilión) slovo trillion (čo zase u nás znamená milión biliónov). No a aby bol zmätok dokonalý, v britskej angličtine zvyklo slovo billion znamenať a v hovorovej reči dodnes znamená náš bilión, dnešný oficiálny význam tohto slova je však naša miliarda, tak ako v americkej angličtine.
https://blog.sme.sk/hlavacka/ekonomika/billion-vs-miliarda


Je-li odpovědí na nenávist jiná nenávist, nebude nenávisti nikdy konec.

Buddha Šákjamuni


Blboun nejapný aka dodo, čili obří nelétavý ostrovní holub dronte mauricijský (Raphus cucullatus) je pozoruhodný případ. Nizozemští námořníci o něm podali první zprávu v roce 1598 a od roku 1662 už nikdo živého blbouna neviděl. Málokterý druh této planety měl s člověkem tak krátkou a brutální interakci. Blbouna jsme snědli a to obdivuhodně bezohledným způsobem. Aby toho nebylo málo, nešťastný pták se sice stal symbolem vyhynulých tvorů, ale populární kultura se mu neustále vysmívá a vytváří dojem, že si za to mohl vlastně sám.

Záměr startupu Colossal Biosciences vzkřísit (de-extinkce) blbouna vyvolal rozruch

https://www.osel.cz/12746-zamer-startupu-colossal-biosciences-vzkrisit-blbouna-vyvolal-rozruch.html


Neoluddismus je filozofický proud, který se staví na odpor moderním technologiím, jelikož neoluditté zastávají názor, že technologie mají negativní vliv na lidstvo a životní prostředí. Mezi jeho představitele se řadí zejména americký spisovatel Kirkpatrick Sale a americká psycholožka Chellis Glendinningová. Neoludismus vychází z luddismu (hnutí anglických dělníků za účelem zničit stroje a překazit jejich zavádění v továrnách, poněvadž se domnívali, že je okrádají o práci). Slovem luddita se také hanlivě označují osoby s technofobickými sklony. Současné hnutí neoludditů bývá spojováno s anarchoprimitivismem, radikální environmentalistikou, hlubinnou ekologií a antiglobalizačním hnutím.

https://cs.m.wikipedia.org/wiki/Neoluddismus


Jak tuhle řekl pro mnohé woke aktivisty nepřítel číslo 1, jistý Jordan Peterson, čím větší je hračka, tím chytřejší bys měl být pokud ji používáš. Jak jsem psal už výše a narážel třeba na Chamatha Palihapitiyu nebo Martina Stránského, jsme jako lidský druh – myšleno západní civilizace – chronicky neschopní včas odhalit, že „tomuhle“ bude lépe se vyhnout.

https://www.root.cz/clanky/pandorina-skrinka-jmenem-ai-otevrena-nejsme-pripraveni-na-tak-rychle-tempo


Nejsmutnějším aspektem současného života je, že věda shromažďuje poznatky rychleji než společnost moudrost.

Isaac Asimov


…vše, co se dá zneužít, bude zneužito… a pro AI to platí jednoznačně…

Michal Rybka


Krad starý Mates jako straka u bohatce i u žebráka. Potom nerozmýšleje se dvakrát, dal do truhly vše, co kde nakrad. A nápis zhotovil si na to, soukromé vlastnictví je Svato.

Jiřího Haussmanna


Každý vynález v sobě nese nebezpečí kolektivní smrti.

André Varagnac

Poznámka: Technologický konzervatismus zajišťoval přežití paleolitického člověka.


Gen-1: The Next Step Forward for Generative AI

Use words and images to generate new videos out of existing ones.

https://research.runwayml.com/gen1


The European Digital Identity Wallet Architecture and Reference Framework

https://digital-strategy.ec.europa.eu/en/library/european-digital-identity-wallet-architecture-and-reference-framework


How America Took Out The Nord Stream Pipeline

The New York Times called it a “mystery,” but the United States executed a covert sea operation that was kept secret—until now.

https://seymourhersh.substack.com/p/how-america-took-out-the-nord-stream


Téměř tři roky po začátku pandemie se zdá, že vlády, mezinárodní organizace i jednotlivci se posunuli dál a akceptovali opatření a praktiky dozoru, které vlády po celém světě nasadily.

https://www.lupa.cz/clanky/tri-roky-od-zacatku-pandemie-ochranci-soukromi-ve-svete-scitaji-skody/

Full pdf report


Ve dnech 8. a 9. října 2021 zahájil papež František tříletý synodální proces, který má posílit ducha komunikace a společné odpovědnosti v církvi. Je rozdělený do tří fází, na diecézní, kontinentální a univerzální. Bude spočívat v konzultacích a v rozlišování. Vyvrcholí shromážděním Biskupské synody v říjnu 2023 v Římě. Jak zdůrazňuje sekretář Synody, jde o to, aby se do celého procesu silně angažoval Lid Boží.

https://www.synoda.cz/coze/synodalita-je-kdyz/


Jak zmiňuje Vopson, v současné době produkujeme asi 1021 digitálních bitů ročně. S přihlédnutím k nárůstu, který neustále probíhá, Vopson konzervativně odhaduje, že asi tak za 350 let by počet generovaných digitálních bitů překročil počet všech atomů na naší planetě, což je zhruba 1050. Při méně konzervativním odhadu může podle Vopsona dojít k informační katastrofě už tak za 150 let. Ještě podstatně dřív, asi za 110 let by podle Vopsona mělo dojít k tomu, že množství energie potřebné pro produkci uvedených objemů digitální informace překročí nynější celkovou produkci energie na planetě.

https://www.osel.cz/12723-co-je-informacni-katastrofa-a-kdy-k-ni-dojde.html


Reinkarnace v zájmu státu
https://21stoleti.cz/2023/01/30/reinkarnace-v-zajmu-statu/


Nespoutávají tě věci, ale tvůj vztah k věcem.

Tilopa


On the brink
Extinction crisis puts 1 million species on the verge of disappearing By Julia Janicki, Katy Daigle, and Sudev Kiyada
Illustrations by Anurag Rao
PUBLISHED DEC. 23, 2022

Nature is in crisis, and it’s only getting worse. As species vanish at a rate not seen in 10 million years, more than 1 million species are currently on the brink.

https://www.reuters.com/graphics/GLOBAL-ENVIRONMENT/EXTINCT/lbvgggdgevq/


IBM by měla koncem tohoto roku představit 1 121qubitový procesor IBM Quantum Condor. Pro ilustraci rychlosti vývoje připomeňme, že v roce 2019 se IBM prezentovala 27qubitovým procesorem Falcon (sokol), o rok později 65qubitovým procesorem Hummingbird (kolibřík), v 2021 to byl 127qubitový kvantový procesor Eagle (orel), v listopadu 2022 pak 433qubitový IBM Quantum Osprey (orlovec). Po zmíněném letošním 1 121quibitovém procesoru Condor by příští rok měl následovat 1 386qubitový Flamingo (plameňák) a na rok 2025 má IBM naplánovaný 4 158qubitový procesor Kookaburra

https://www.osel.cz/12704-sifra-podle-kosmickych-paprsku.html


Od 18. století bylo černé uhlí jedním z hlavních zdrojů pro rozšíření průmyslové revoluce a rozvoj ocelářství. V tom období se původně malá a zemědělská Ostrava rozrostla. V době protektorátu dosáhlo dolování maximálního objemu 21 tun uhlí za rok.

https://21stoleti.cz/2023/01/26/tezba-uhli-od-minulosti-po-rekultivace-v-21-stoleti/


Jan Strojil - Týden před smrtí užíváme 20 léků, často léčíme víc počítač než pacienta | Stůl pro tři

https://m.youtube.com/watch?v=-MEhl7liezE


Sdružení CZ.NIC, správce české národní domény, vydalo Domain report za rok 2022. Z uvedených dat vyplývá, že loni vzrostl počet domén s koncovkou .CZ na 1,46 milionu, což v meziročním srovnání znamená navýšení o 2,7 procenta.

https://www.root.cz/zpravicky/ceska-narodni-domena-v-cislech-za-rok-2022


Sokrates

Každý si vybere to, co považuje za “dobré”.


Štěstí není závislé na vnějších okolnostech, které určují náš život, nýbrž je schopností, kterou v sobě všichni nosíme. Je plodem vnitřního zrání, potenciálem, který můžeme každý den rozvíjet a kultivovat.

Kniha o štěstí
Ricard Matthieu


Předpětí rámce

Předpojatost rámování nastává, když se lidé rozhodují na základě způsobu, jakým jsou informace prezentovány, na rozdíl od samotných faktů. Stejná fakta prezentovaná dvěma různými způsoby mohou vést k tomu, že lidé budou činit různá rozhodnutí nebo rozhodnutí ⇒ Způsob předání ovlivňuje způsob přijímání.


Montesquieu
French social commentator and political thinker (1689–1755)

Lidé jsou různí, máme společnou fakticitu a společenské zákony se liší z duvodu env. faktorů, dějinných, kulturních, technologických ⇒ různé společenství mají jiné zákony a bylo by zvláštní, kdyby to tak nebylo.


Meditace nám tedy pomáhá rozvíjet tento pocit, že o nic nejde, ne jako cynické tvrzení, ale jako tvrzení vyzařující humor a přizpůsobivost. Všechno nahlédneme a tím, že to spatříme v celé šíři, dokážeme to milovat takové, jaké to je.

Chtěla bych vás povzbudit, abyste na své emoce byli zvědavi a dovolili si do nich vstupovat, abyste mohli zažít toto otevření. Takto se otevírá srdce. Takto vzniká soucítění – soucit se sebou samým a soucit s druhými.

Jak řekl Ponlop rinpočhe: „Dokud jako součást své meditace nezačnete opravdu komunikovat s nepříznivými nebo nepříjemnými věcmi – čímž nechci říci, že by šlo jen o ně –, a dokud s nimi nezačnete pracovat, nezískáte vlastnosti člověka, který je na cestě k probuzení.“

“V meditaci se cvičíme v tom, jak přerušovat pohyb setrvačně se toulající mysli a jak přecházet přímo k prožitku samému, čemuž říkám „procítěný smysl“ zkušenosti. Když onu setrvačnou energii přerušíme a setrváme s procítěnou zkušeností dané chvíle, najdeme vstupní bránu do plné možnosti probuzení v tomto životě. Když vstoupíme do bezprostřednosti naší zkušenosti, je to zkušenost, která není dualistická.”

“Když mé tělo podlehne útokům bolestivé nemoci, nepočítám s tím, že mi medicína uleví, beru však nemoc samou jako cestu a pomocí její síly odstraňuji zatemnění, které mě znehybňuje, a používám ji k povzbuzení vlastností, které za to stojí.”

“Potřebujeme si tedy vytvořit prostor pro takový postoj, kdy budeme věci zcela respektovat, ale zároveň z nich nebudeme dělat příliš velký problém.”

“Slovo čitta znamená „srdce“ a „mysl“; znamená obě slova najednou, a tak ho definujeme jako „mysl srdce“. Mohli bychom tedy říci, že bódhičitta je probuzená mysl srdce, nebo osvícená mysl srdce, nebo zcela otevřená mysl srdce.”

Kniha:
Jak meditovat
Pema Chödrön


The number needed to treat (NNT) or number needed to treat for an additional beneficial outcome (NNTB) is an epidemiological measure used in communicating the effectiveness of a health-care intervention, typically a treatment with medication.

https://en.m.wikipedia.org/wiki/Number_needed_to_treat

In medicine, the number needed to harm (NNH) is an epidemiological measure that indicates how many persons on average need to be exposed to a risk factor over a specific period to cause harm in an average of one person who would not otherwise have been harmed.

https://en.m.wikipedia.org/wiki/Number_needed_to_harm


Osvícenství

Opustit a poznat sebe sama - sebereflexe s odstupem, člověk je nedokonalá bytost, myšlenky v oblasti rovnosti a bratrství.

Osvícenství je odmítavou reakcí na barokní religiozitu, proti níž staví vlastní prostředky a možnosti člověka: racionalismus, logiku a humanismus.

Jedním z důležitých rysů osvícenství byla vzrůstající vlna deismu (Bůh chápán pouze jako prvotní hybatel) a ateismu (bezvěří). Jiným je tzv. libertinství, jež mělo dva možné významy: tzv. volnomyšlenkářství, tedy odmítání dogmat a tradic, nebo uvolnění mravů.

Významnou úlohu hrálo osvícenství v rámci filosofie, do níž vstoupily mj. racionalismus či etika, studium a pozdější obrana lidských práv a boj proti despotismu.

https://cs.m.wikipedia.org/wiki/Osvícenství


René Descartes: Mysl si plete vlastní myšlenku s vnější realitou.

Erich Fromm: Svět myšlení zůstává v zajetí paradoxu. Svět nelze pochopit myšlením, ale lze jej pochopit jednáním v zážitku jednoty.

Michel Foucault: Kritické poznání nás samotných (kdo jsme, jak žijeme) je spojené s transgresí, posunem s našim vývojem.


Technomiobia technologická krátkozrakost, přeceňuje technologie, podceňujeme dlouhodobé následky.

Žurnalistika: Kultivace virtuálního a fyzického světa, módní trendy se opustí a poukazuje se na řešení s dlouhodobou perspektivu.


Mettá je buddhistický termín pro nepodmíněnou a nesobeckou milující laskavost zaměřenou na všechny bytosti bez rozdílu.

Mettá se také někdy uvádí jako jeden ze „Čtyř vznešených příbytků“ (brahmavihára), kde ostatní jsou upekkhá (vyrovnanost, klidná mysl), karuná (soucit ke všem bytostem bez rozdílu a úsilí být užitečný sám sobě i ostatním) a muditá (chápavá nesobecká radost).


Nemůžeš nic ztratit, protože ti nic nepatří.

Začni milovat to, co se ti miluje nejhůř.

Dobře formulovat, např.: Nejlepší věci do života vs tím nejlepším pro život nebo toužit po nejlepší práci na světě vs nejlepší práce pro svět.


Žalm 91, 1-10: Kdo v úkrytu Nejvyššího bydlí, přečká noc ve stínu Všemocného. Říkám o Hospodinu: “Mé útočiště, má pevná tvrz je můj Bůh, v nějž doufám.” Vysvobodí tě z osidla lovce, ze zhoubného moru. Přikryje tě svými perutěmi, pod jeho křídly máš útočiště; pavézou a krytem je ti jeho věrnost. Nelekej se hrůzy noci ani šípu, který létá ve dne, moru, jenž se plíží temnotami, nákazy, jež šíří zhoubu za poledne. Byť jich po tvém boku padlo tisíc, byť i deset tisíc tobě po pravici, tebe nestihne nic takového. Na vlastní oči to spatříš, uzříš odplatu, jež stihne svévolníky. Máš-li útočiště v Hospodinu, u Nejvyššího svůj domov, nestane se ti nic zlého, pohroma se k tvému stanu nepřiblíží.


Pero (ideologie) je mocnější než meč (síla).

Poznámka: Pravidlo 200


Máte v sobě skrytý potencionál být milionářem?

1) Investujte
2) Vyhněte se dluhům
3) Čas na prvním místě
4) Několik zdrojů příjmů
5) Tvorba rezervy
6) Obklopujte se inspirativními lidmi
7) Jasné cíle a ochota riskovat
8) Jít si za svým a po svém

https://finex.cz/mate-v-sobe-skryty-potencional-byt-milionarem-zde-je-9-znameni-podle-kterych-to-poznate/


Great Leadership Is a Network, Not a Hierarchy | Gitte Frederiksen | TED

https://m.youtube.com/watch?v=tZ7ySrDVqOs


Stojíme nyní na křižovatce. Po několik posledních generací byla společnost pacifikována stále bohatší nabídkou spotřeby, na což si lidé pochopitelně ochotně zvykli. Nyní se z míst nejvyšších dozvídají, že takhle by to už dále nešlo. Snad jen s výjimkou elity se musejí všichni ostatní pořádně uskromnit. To, na čem se stavělo posledních sedmdesát let, to, co vytvořilo a udržovalo poválečnou stabilitu, to, co dávalo novým generacím jistotu, že na tom budou zase o něco lépe než generace jejich rodičů, by prostě naše malá planeta neunesla.

Jan Keller


Podle tiskové zprávy sítě T-Mobile z roku 2019 Češi uskutečnili během 24. prosince necelých 16 miliard hovorů, odeslali 19 miliard SMS a více než půl milionu MMS. Podobně tomu bylo i u ostatních operátorů, jako jsou O2, Vodafone a další.

https://insmart.cz/30-let-od-prvni-sms/


Když se mění myšlenka, tak se mění svět/realita.
Žádný objekt neexistuje, je to imaginarní potencialita, která iteraguje s vědomím tvořící mentální konstrukt na základě té potenciality, která je vlastně imaginární.
Vědomí (něco v nás s iluzorní přesdtavou nás samých) pozoruje mysl.
Já je vědomé pozorování mysli, což vytváří dualitu s pozorovatelem identifikující sebe sama. I já je iluzorní konstrukt.
Osvícenství je bezkonfliktní stav mysli.
Akceptovat situaci ve které se tady a teď nacházím, jako to nejlepší co je, protože to je to jediné co je.

Jan Rak


Myšlenka stvoří svět a pak řekne já jsem to nebyla.

David Bohm (kvantový fyzik)


Zdeněk Kratochvíl - Alternativy (dějin) filosofie

https://m.youtube.com/watch?v=0qOiNggA_2A


Definice šílenství: Děláme věci stale stejně, ale myslíme si, že dopadnou jinak.


Nárok některých na znalost absolutní pravdy zbavuje všechny ostatní nároků na svobodu.


Taro umožní vydávat na Bitcoinu různá aktiva včetně stablecoinů Bitcoin je často komunitou i konkurencí kritizován za to, že je nudný a nic moc se na něm neděje. Opak je však pravdou. Společnost Lightning Labs ve středu představila první verzi opensouce softwaru Taro, který umožní na bitcoinovém blockchainu mintování, odesílání a přijímání dalších aktiv.

Vývojáři mohou nyní na testnetu veškeré nové funkce vyzkoušet. Umožní to právě vydaná alfa verze softwaru Taro. Jakmile se veškeré zjištěné nedostatky vyladí, celý projekt se po schválení komunitou přesune na mainnet (do ostrého provozu). Lightning Labs v prohlášení uvedla, že integrace Lightning Network, hlavní funkce Taro pro okamžité odesílání a přijímání aktiv, bude umožněna v budoucí fázi vývoje. Síť totiž vyžaduje, aby byly kanály Taproot nejprve implementovány společností Lighting (LND), která na této aktualizaci v současné době pracuje.

Společnost dále uvedla, že pracuje na přidání “univerzální funkce”, která umožní uživatelům a emitentům aktiv poskytovat důkazy o jejich původu. Tato funkce bude dle současných plánů do softwaru Taro přidána v následujících měsících spolu s dalšími vylepšeními. Jak to celé bude fungovat? Taro bude využívat Taproot, nejnovější aktualizaci na bitcoinové síti, která byla uvedena do provozu v loňském roce a umožňuje nasazení smart kontraktů bezpečným způsobem bez zvětšení bitcoinových bloků. Návrh Lightning Labs se od většiny existujících alternativ liší v tom, že nevyžaduje samostatný blockchain a ani nespoléhá na přidávání dalších dat přímo v řetězci. Taro přináší aktiva do bitcoinové sítě díky Taprootu prostřednictvím takzvaného “listu stromu”. Každý list na stromě je nezávislý a může být tedy selektivně odhalen. Přidáním informací o těchto aktivech do stromu skriptů (Taproot) může navrhovaný protokol fungovat jako vrstva postavená nad Bitcoinem, což umožňuje, aby transakce s aktivy pomocí Taro vypadaly jako běžné transakce.

Nová aktiva jsou vydávána prostřednictvím bitcoinové transakce, která zahrnuje hash některých metadat (informací o jednotlivých aktivech) ve výstupu skriptu z Taprootu. Taro přiřadí aktivum k privátnímu klíči emitenta a odešle transakci do sítě. Nově vytvořený nevypořádaný transakční výstup (UTXO) pak slouží jako jedinečný identifikátor tohoto aktiva a zároveň jako bod jeho vzniku.

Jedinou bitcoinovou transakcí bude možné vytvořit hned několik aktiv. Jakmile bude umožněna integrace s Lightning Network, bude tato technologie využívat okamžité transakce díky druhé vrstvě, která zajišťuje přijímání aktiv levně a efektivně.

https://finex.cz/finex-coin-week-nefungujici-blockchain-solany-a-rezignace-reditele-spolecnosti-celsius/


Thich Nhat Hanh

Pocity přicházejí a odcházejí jako mraky na větrné obloze. Vědomé dýchání je mou kotvou.

Lidé mají problém zbavit se svého utrpení. Ze strachu z neznámého dávají přednost utrpení, které je jim známé.

Slibuji si, že si užiji každou minutu dne, která mi bude dána k životu.

Mlčení je nezbytné. Potřebujeme ticho, stejně jako potřebujeme vzduch. Tak jako rostliny potřebují světlo. Pokud jsou naše mysli přeplněné slovy a myšlenkami, nezbývá místo pro nás.

Dýchání je most, jenž spojuje život s vědomím a sjednocuje vaše tělo s vašimi myšlenkami. Kdykoli je vaše mysl rozptýlená, použijte svůj dech, abyste se znovu zkoncentrovali.

Ten den, kdy zemřela má matka, jsem si do deníku napsal: „Zasáhla mě hluboká životní rána.“ Celý rok po její smrti jsem nesmírně trpěl. Až jedné noci se cosi přihodilo. Spal jsem ve své horské poustevně ve Vietnamu. Zdálo se mi o ní. V tom snu jsem viděl, jak spolu sedíme a vedeme nádherný rozhovor. Vypadala tak mladě a krásně, vlasy jí splývaly přes ramena. Bylo tak příjemné sedět vedle ní a mluvit s ní, jako by nikdy nezemřela. Když jsem se kolem druhé hodiny ranní probudil, silně jsem pocítil, že svou matku ve skutečnosti nemůžu nikdy ztratit. Velmi jasně jsem si uvědomil, že je neustále se mnou. Pochopil jsem, že představa její ztráty byla pouhou myšlenkou. V tu chvíli jsem věděl, že má matka žije navždy ve mně.

Otevřel jsem dveře a vyšel ven. Celý svah pode mnou byl zalitý měsíčním svitem. Byl to svah posetý čajovníky a má poustevna se nacházela v půli cesty mezi vrcholem kopce a klášterem. Jak jsem pomalu kráčel mezi čajovníky směrem k vrcholu kopce, uvědomil jsem si, že je má matka stále se mnou. Byla měsíčním svitem, který mě jemně hladil, stejně jako mě hladívala dříve – tak jemně, sladce… nádherně! Pokaždé, když se mé chodidlo dotklo země, věděl jsem, že je tam se mnou. Věděl jsem, že toto tělo není moje, že je živoucím pokračováním mé matky a otce, mých prarodičů a jejich rodičů. Všech mých předků. Chodidla, která jsem viděl, nebyla „moje“ chodidla, ale „naše“ chodidla. Zanechávali jsme společné stopy ve vlhké půdě.

Od toho okamžiku jsem už nikdy neměl pocit, že moje matka přestala existovat. Stačí, abych se podíval na svou dlaň, pocítil jemný vánek na tváři, nebo vnímal zem pod chodidly – to vše mi připomíná, že je stále se mnou, kdykoliv a kdekoliv.


BITCOIN AND ANARCHY HAVE RULES WITHOUT RULERS

Anarchy is a perfect match for a Bitcoin because people come together to decide what rules should exist, without having authoritarians involve…

I don't have all the answers. I don't know what the perfect future looks like. I know what I perceive as wrong with today's society, and that is too much hierarchical control; too many authoritarians saying this is how it has to be. So, get rid of the authoritarian saying this is how it has to be in every aspect of society. That's not just governments, that's states, that's organizations. That's companies. Get rid of the authoritarians and see how far we can take that.

https://bitcoinmagazine.com/culture/bitcoin-and-anarchy-have-rules-without-rulers


Jak zmíněno světoznámým fyzikem Stephenem W. Hawkingem v knize „Stručná historie času“ (1988) [4], od počátku minulého století začala filozofie více a více ztrácet svůj kontakt s novým vědeckým výzkumem. Současně s tím však začala být světová věda stále více a více zmatená ve vysvětlování skutečné povahy našeho světa.

V věda častěji používá induktivní uvažování (tedy od specifického k obecnému), zatímco vyspělá filozofie může dobře využít i dedukční logiku (od obecného ke specific-kému).

V roce 1927 Werner Heisenberg napsal [16] (přeloženo): „Protože je statistická povaha kvantové teorie tak úzce spojená s neurčitostí všech pozorování a vjemů, někdo by mohl dojít k závěru, že za pozorovaným, statis-tickým světem se skrývá „reálný svět“, ve kterém platí zákon kauzality. Chceme explicitně prohlásit, že takovéto spekulace jsou neplodné a nesmyslné.

Dnes nejstarší (a tedy i nejvzdálenější) nalezený objekt je galaxie GN-z11 (publikováno v roce 2016, [19]), kterou můžeme pozorovat ve stavu před 13,4 miliardami let (asi 400 mil. let po velkém třesku). Tato galaxie se od nás v našem pozorování vzdaluje (= tehdy vzdalovala) rychlostí blížící se rychlosti světla (cca. 295 000 km.s−1 ). Zároveň je pozorováno, že se v ní tvoří (= tehdy tvořily) nové hvězdy asi 20x rychleji, než v Mléčné dráze

HORIZONT POZNÁNÍ - Tomáš Pfeiffer, Vladislav Šíma


Konkrétně k 21. září dosáhl objem HODLovaných Bitcoinů pětiletého rekordu na 7 495 059,588 BTC, což představuje hodnotu přibližně 143,74 miliardy USD. Poslední rekordní pětileté maximum bylo podle údajů Glassnode zaznamenáno 19. října 2020

https://finbold.com/amount-of-hodled-bitcoin-hits-a-5-year-high-amid-heavy-market-volatility/


Qubity

Světové obchodní fórum (World Economic Forum) vydalo obsáhlejší report ohledně kvantových počítačů: https://www3.weforum.org/docs/WEF_State_of_Quantum_Computing_2022.pdf

https://www.lupa.cz/clanky/qubity-supervelke-kvantove-chladnicky-pokroky-s-qkd-v-cr-vylepseni-supravodivych-cipu

https://www.lupa.cz/clanky/qubity-vetsi-simulace-kvantovych-pocitacu-lepsi-algoritmy-a-nove-instrukce-od-nsa-a-cisa

https://www.lupa.cz/clanky/qubity-kvantove-raspberry-pi-a-pocitace-v-nasa-spekulace-o-kvantove-odolnem-sifrovani

https://www.lupa.cz/clanky/qubity-prvni-evropsky-qkd-satelit-kvantovy-paket-od-cisca-novinky-u-rigetti

https://www.lupa.cz/clanky/qubity-pokroky-spinovych-qubitu-kvantove-a-kvantove-inspirovane-zihani-quantum-sdk-od-intelu/


Hannibal prý jednou při pohledu na příkop plný lidské krve řekl: “To je krásná podívaná!”


Joe Dispenza

  • 99,9% atomu je energie.
  • Vyjádření božské inteligence uvnitř nás je projevem života, který odpovídá zdraví těla.
  • Proč něco chtít když jsem celistvý.
  • Investovat sami do sebe a rozhodovat, které myšlenky chceme a které nechceme.
  • Centrováním by pak lidé měli v životě očekávat neočekávané.
  • Vzpomínka bez emocionálního náboje se jmenuje moudrost.
  • Když se člověk něco učí, tak tělo je otrokem mysli, když je již naučeno mysl je otrokem těla.
  • Lze se měnit skrz mysl (myšlenky) a tělo (emoce).
  • Jazyk těla jsou emoce, jazyk mysli jsou myšlenky.
  • Ideálně si sepsat (myšlení) co chci změnit a snažit se to procítit (emoce), pak se transformace může podařit a to ideálně v meditačním módu.

https://www.drjoedispenzacesko.com/


Evropsky parlament

Poslanec: Polovina poslanců v tomto sále jsou blbci. Předseda: Neakceptovatelné, omluvte se.
Poslanec: Omlouvám se a beru zpět. Polovina poslanců v tomto sále nejsou blbci.


Bitcoinový průvodce: novinky, články, knihy, videa, eventy a vše okolo bitcoinu.

https://www.bitperia.cz/

Vesmír chce jedny peníze


Touha po moci.

Touha pomoci.


Už to mám!! Univerzální recept pro šťastný život:

  • (ne)srovnávat se s ostatníma, a koukat, v čem je kdo lepší
  • umět si (ne)odepřít
  • čas od času je nutné se (ne)zastavit
  • (ne)myslet na sebe
  • věci (ne)plánovat
  • (ne)radovat se z mála

(Ne)zapomněl jsem na něco?

https://steida.cz/


Kartel zemí vyvážejících ropu (OPEC) a její spojenci v čele s Ruskem (OPEC+) 5. září oznámily, že v říjnu sníží cíl těžby ropy o 100 tisíc barelů denně.

Poznámka z Wikipedie: Členské země OPEC dnes kontrolují 75 % veškerých světových ropných zásob, v celosvětovém měřítku zajišťují jednu třetinu veškeré ropné produkce a celou polovinu z objemu vývozu ropy.

Ona je ovšem i otázka, jestli je snížení produkce o 100 tisíc barelů denně nějak zásadní. Jenom pro představu, celosvětově se v průměru vytěží 77 milionů barelů denně. A to dle dat za rok 2021, kdy byla produkce ropy na svých minimech.

Dokonce jsme se dostali pod 90 USD za barel a směřujeme k důležitému S/R pásmu 85 USD.

Země OPEC podle Wikipedie:

  • Alžírsko (od 1969)
  • Angola (od 2007)
  • Gabon (od 1975 do 1995, znovu od 2016)
  • Irák (od 1960, zakládající člen)
  • Írán (od 1960, zakládající člen)
  • Konžská republika (od 2018)
  • Kuvajt (od 1960, zakládající člen)
  • Libye (od 1962)
  • Nigérie (od 1971)
  • Rovníková Guinea (od 2017)
  • Saúdská Arábie (od 1960, zakládající člen)
  • Spojené arabské emiráty (od 1967)
  • Venezuela (od 1960, zakládající člen)

https://finex.cz/opec-oznamilo-snizeni-tezby-ropy-dalsi-tlak-na-rust-cen/


The Crypto Anarchist Manifesto Timothy C. May
1988

A specter is haunting the modern world, the specter of crypto anarchy.

Computer technology is on the verge of providing the ability for individuals and groups to communicate and interact with each other in a totally anonymous manner. Two persons may exchange messages, conduct business, and negotiate electronic contracts without ever knowing the True Name, or legal identity, of the other. Interactions over networks will be untraceable, via extensive re- routing of encrypted packets and tamper-proof boxes which implement cryptographic protocols with nearly perfect assurance against any tampering. Reputations will be of central importance, far more important in dealings than even the credit ratings of today. These developments will alter completely the nature of government regulation, the ability to tax and control economic interactions, the ability to keep information secret, and will even alter the nature of trust and reputation.

The technology for this revolution–and it surely will be both a social and economic revolution–has existed in theory for the past decade. The methods are based upon public-key encryption, zero-knowledge interactive proof systems, and various software protocols for interaction, authentication, and verification. The focus has until now been on academic conferences in Europe and the U.S., conferences monitored closely by the National Security Agency. But only recently have computer networks and personal computers attained sufficient speed to make the ideas practically realizable. And the next ten years will bring enough additional speed to make the ideas economically feasible and essentially unstoppable. High-speed networks, ISDN, tamper-proof boxes, smart cards, satellites, Ku-band transmitters, multi-MIPS personal computers, and encryption chips now under development will be some of the enabling technologies.

The State will of course try to slow or halt the spread of this technology, citing national security concerns, use of the technology by drug dealers and tax evaders, and fears of societal disintegration. Many of these concerns will be valid; crypto anarchy will allow national secrets to be trade freely and will allow illicit and stolen materials to be traded. An anonymous computerized market will even make possible abhorrent markets for assassinations and extortion. Various criminal and foreign elements will be active users of CryptoNet. But this will not halt the spread of crypto anarchy.

Just as the technology of printing altered and reduced the power of medieval guilds and the social power structure, so too will cryptologic methods fundamentally alter the nature of corporations and of government interference in economic transactions. Combined with emerging information markets, crypto anarchy will create a liquid market for any and all material which can be put into words and pictures. And just as a seemingly minor invention like barbed wire made possible the fencing-off of vast ranches and farms, thus altering forever the concepts of land and property rights in the frontier West, so too will the seemingly minor discovery out of an arcane branch of mathematics come to be the wire clippers which dismantle the barbed wire around intellectual property.

Arise, you have nothing to lose but your barbed wire fences!


Tribalismus

Kmen v antropologickém smyslu znamená etnicky a kulturně homogenní společnost, která svůj původ odvozuje od společného, ale neznámého (velmi dávného, mytického, případně i zvířecího) předka.

https://cs.wikipedia.org/wiki/Tribalismus?wprov=sfti1


Nepodléhat vzdušným zámkům.

Kde je pozornost, tam jsou peníze.

Cui bono je latinská fráze, znamenající v čí prospěch? nebo komu ku prospěchu? (v doslovném překladu komu/kterému dobro).


Satoshiw Nakamoto

The Times 03/Jan/2009 Chancellor on brink of second bailout for banks.

If you don't believe me or don't get it, I don't have time to try to convince you, sorry.

Generation is basically free anywhere that has electric heat, since your computer’s heat is offsetting your baseboard electric heating. Many small flats have electric heat out of convenience.

La red es robusta en su simplicidad no estructurada.

It's very attractive to the libertarian viewpoint if we can explain it properly. I'm better with code than with words though.

It would have been nice to get this attention in any other context. WikiLeaks has kicked the hornet’s nest, and the swarm is headed towards us.

Lost coins only make everyone else’s coins worth slightly more. Think of it as a donation to everyone.

In a few decades when the reward gets too small, the transaction fee will become the main compensation for [mining] nodes. I’m sure that in 20 years there will either be very large transaction volume or no volume.

A lot of people automatically dismiss e-currency as a lost cause because of all the companies that failed since the 1990’s. I hope it’s obvious it was only the centrally controlled nature of those systems that doomed them. I think this is the first time we’re trying a decentralized, non-trust-based system.

The root problem with conventional currency is all the trust that’s required to make it work. The central bank must be trusted not to debase the currency, but the history of fiat currencies is full of breaches of that trust. Banks must be trusted to hold our money and transfer it electronically, but they lend it out in waves of credit bubbles with barely a fraction in reserve. We have to trust them with our privacy, trust them not to let identity thieves drain our accounts. Their massive overhead costs make micropayments impossible.

In a few decades when the reward gets too small, the transaction fee will become the main compensation for [mining] nodes. I’m sure that in 20 years there will either be very large transaction volume or no volume.

The possibility to be anonymous or pseudonymous relies on you not revealing any identifying information about yourself in connection with the bitcoin addresses you use. If you post your bitcoin address on the web, then you’re associating that address and any transactions with it with the name you posted under. If you posted under a handle that you haven’t associated with your real identity, then you’re still pseudonymous.

When someone tries to buy all the world’s supply of a scarce asset, the more they buy the higher the price goes. At some point, it gets too expensive for them to buy any more. It’s great for the people who owned it beforehand because they get to sell it to the corner at crazy high prices.


Pluralitní ignorance je pojem v sociální psychologii, označující změnu chování v závislosti na přítomnosti dalších osob, když si několik osob ve skupině nezávisle na sobě myslí, že má odlišné vjemy nebo postoje od zbytku skupiny. Přítomnost druhých lidí má vliv na to, jak vnímáme a hodnotíme vzniklou situaci. Jedinec má v takovém případě větší tendenci vyhodnotit určitou mimořádnou událost, která je nejasná nebo dvojznačná, jako neškodnou. Přestože někteří lidé neschvalují skupinovou normu, chovají se stejně jako ostatní členové skupiny, protože se domnívají, že ostatní členové skupiny jednají v souladu se svými názory, a usuzují z toho, že zbytek skupiny je ve svých názorech jednomyslný. Jinými slovy, protože každý, kdo s chováním skupiny nesouhlasí, se chová, jako by souhlasil, všichni nesouhlasící si myslí, že skupinová norma je schvalována všemi kromě nich samotných. To zpětně posiluje jejich ochotu raději se podřídit skupinové normě, než vyjádřit nahlas svůj nesouhlas. Dochází zde k chybnému vyhodnocení vnímání a cítění druhých lidí. Myslíme, že ostatní lidé myslí odlišně než my, přestože zjevné chování naše i jejich je shodné. Vlivem pluralitní ignorace se mohou lidé snadněji zkonformovat s domnělým jednotným skupinovým názorem, místo toho, aby jednali podle svého vlastního názoru.

https://cs.wikipedia.org/wiki/Pluralitn%C3%AD_ignorance?wprov=sfti1


Epiktétos

„Někdo hodně pije. Neříkej, že špatně činí, nýbrž jen, že hodně pije. Někdo se časně koupá. Neříkej, že špatně činí, nýbrž jen, že se časně koupá.“

„Nežádej, aby se věci děly, jak chceš, ale chtěj, aby se věci děly tak, jak se dějí, a bude ti v životě dobře.“


“Think globally, act locally” urges people to consider the health of the entire planet and to take action in their own communities and cities.

https://en.wikipedia.org/wiki/Think_globally,_act_locally?wprov=sfti1


Stoicismus

Těžiště stoické filosofie je v její etice. Stoici srovnávali vzájemný poměr jednotlivých částí filosofie takto: Logika je skořápka, fyzika je bílek a morálka žloutek, nejdůležitější část vajíčka. Mravnost chápali v žití v souladu s přírodou. Tak je chápána i blaženost. Nejdůležitější ctností je žít v souladu s rozumem a přírodou. To je označováno jako blaženost.

Stoici byli pantheisté. Bůh byl u nich cosi jako světová substance, světlo, pneuma pronikající vším.

Co se týče velmi propracované stoické etiky, jejím jádrem je jediný imperativ – žij ctnostně! To považují stoici za jediné dobro. A jaké jsou hlavní atributy tak zvaného ctnostného života? Jsou to rozumnost, uměřenost, spravedlnost a statečnost. Žít ctnostně znamená žít v souladu s přírodou a rozumem (či přírodním rozumem). Vše ostatní je lhostejné (adiaforon), čímž je myšleno např. bohatství, postavení, sláva, ale také zdraví. Tyto skutečnosti nemůže člověk ovlivnit, musí se nad ně povznést, smířit se s nimi. Cílem života člověka je tedy podle stoiků vyrovnání se se skutečností, dosáhnutí duševního klidu a neochvějnosti (ataraxia), zbavení se všech životních vášní a tím dosažení apatheia (nenáruživosti).


https://www.lupa.cz/aktuality/instagram-zaplati-druhou-nejvyssi-pokutu-za-poruseni-gdpr-v-historii

Pokutu 349 milionů liber (405 milionů eur) kvůli porušení GDPR dostal vlastník Instagramu, společnost Meta, od irského úřadu pro ochranu osobních údajů. Instagram totiž umožnil zakládat teenagerům účty, na kterých se veřejně zobrazovala jejich telefonní čísla a e-mailové adresy… Před rokem už kvůli porušení GDPR stejný úřad potrestal společnost pokutou 225 milionů eur a letos v březnu musela zaplatit dalších 17 milionů eur. Nyní tak jde o nejvyšší pokutu, kterou dohledový orgán Metě uložil a druhou nejvyšší pokutou za porušení GDPR vůbec. Ještě vyšší sankci, 746 milionů eur, dostal Amazon v červenci 2021.


Čtyři hlavní zdroje lidských omylů podle F. Bacona:

  • Idola specus – „Modly jeskyně“ – z temných hlubin duše
  • Idola theatri – „Modly divadla“ – z předváděné tradice
  • Idola fori – „Modly tržiště“ – z nekritického užívání jazyka
  • Idola tribus – „Modly kmene“ – chyby rozumu

Exceptio regulum probat - Výjimka pravidlo prověřuje.
Znamená to tedy, že jakákoliv výjimka testuje funkčnost či platnost pravidla, zda je skutečně pravidlem, nebo zda ho tato výjimka nějakým způsobem rozporuje.


Latinská rčení - Výběr

  • Sunt omnes unum - Jsou všichni jedno - Vergilius, Aeneis
  • Suum cuique - Každému, co mu patří (Cato starší)
  • Res Omnes - Společná věc * Unordered List Item
  • In medias res - K jádru věci
  • Sacrificium - Oběť rozumu
  • Absit violentia rebus – „ať se věci dějí bez násilí“ (Jan Amos Komenský)
  • Ab hoc et ab hac – „páté přes deváté“
  • Ab equis ad asinos – „od desíti k pěti“, doslova „od kobyly k oslu“
  • A bove maiori discit arare minor – „od staršího vola orat se učí mladší“
  • A cane non magno saepe tenetur aper – „I malý pes často zastaví kance“ (Ovidius, Ars amatoria), srv. „tichá voda břehy mele“
  • Ad alta – „k výšinám!“
  • Ad analogia – podle analogie, analogicky
  • Ad fundum – „do dna“
  • Ad litteram – „do písmene“, doslova
  • Ad rem – „k věci“
  • Ad sanitatem – „na zdraví“
  • Aequat omnes cinis – „popel všechny srovná“, o rovnosti lidí ve smrti
  • Alea iacta est – „kostky jsou vrženy“. Výrok připisovaný Juliu Caesarovi, který roku 49 př. n. l. váhal před řekou Rubikon v severní Itálii, až přišel neznámý pastýř a zatroubil k útoku
  • Amat victoria curam – „štěstí přeje připraveným“ (anglicky: victory loves preparation)
  • Amanti nihil difficile – „milujícímu nic nepřijde zatěžko“
  • Amor gignit amorem – „láska plodí lásku“
  • Anima Mundi – „duše světa“Aqua vitae – „voda života“
  • Arbor vitae – strom života
  • Audentes fortuna iuvat – „Štěstěna přeje odvážným“
  • Audio, video, disco – „slyším, vidím, učím se“
  • Aurea mediocritas – „zlatý střed“ (Horatius, Odae)
  • Bene vixit, qui bene latuit – „dobře žil, kdo se dobře skryl“ (Ovidius, Tristia 3,4,25)
  • Bis idem non est idem – „dvakrát totéž není totéž“
  • Bis repetita placent – „co se opakuje, to se líbí“
  • Brevis esse laboro, / obscurus fio – „snažím se být stručný a stávám se nesrozumitelný“
  • Canes mordent ultimum – „psi koušou toho posledního“
  • Carpent tua poma nepotes – „tvá jablka budou sbírat vnuci“
  • Carum est, quod rarum est – „drahé je to, co je vzácné“
  • Caveat lector – „čtenáři, dej si pozor“, autor neručí za správnost napsaného
  • Caveat venditor – „ať se stará prodejce“, riziko nese prodávající
  • Clausulae insolitae inducunt suspicionem – „nezvyklé podmínky budí podezření“
  • Cogito ergo sum – „myslím, tedy jsem“ (Descartes)
  • Contra torrentem – „proti proudu“
  • Corpus delicti – „doličný předmět“, např. vražedná zbraň
  • Corruptio optimi pessima – „když se zkazí to nejlepší, stane se z něho to nejhorší“; „nejhorší je, když se to nejlepší zkazí“
  • Corruptissima re publica, plurimae leges – „nejhorší stát má nejvíc zákonů“
  • Cum auxilio Divino. – „S Boží pomocí.“ Biskupské heslo Júlia Gábriše
  • Cura in eligendo – „péče při výběru“
  • De facto – „podle skutku“, ve skutečnosti
  • De mortuis nil nisi bene(neboDe mortuis, aut bene aut nihil) – „O mrtvých jen dobré“ (Solón)
  • De omnibus dubitandum (est) (nebo De omnibus est dubitandum) – „O všem je třeba pochybovat“ (Aristotelés)
  • Deo iuvante – „S boží pomocí“
  • Doctor – „učitel“
  • Dosis (sola) facit venenum – „(Jen) dávkování dělá jed“, co je v malém lék, je ve velké dávce jed (Paracelsus)
  • Dulce bellum inexpertis. – „Válka se líbí těm, kdo ji nezažili.“ (Erasmus Rotterdamský)
  • Duo cum faciunt idem, non est idem – „Když dva dělají totéž, není to totéž“
  • Eadem mensura metiri – „měřit stejnou mírou, metrem“
  • Edere oportet, ut vivas, non vivere, ut edas nebo Edimus, ut vivamus, non vivimus, ut edamus – „Jíme, abychom žili, nežijeme, abychom jedli“
  • Equi donati dentes non inspiciuntur – „Darovanému koni zuby neprohlížej“
  • Errare humanum est, in errore perseverare stultum – „Chybovat je lidské, trvat na omylu hloupé“ (často citovaná věta u Senecy, Cicerona, Jeronýma aj.)
  • Facie prima – „na první pohled“, co je okamžitě zřejmé
  • Gallus in suo sterquilinio plurimum potest. – „Na svém dvorku si kohout může hodně dovolit“; Seneca posměšně o císaři Claudiovi
  • Gaude sorte tua - “raduj se ze svého osudu” (Horatius, Epódy 14,15)
  • Gaudia principium nostri sunt saepe doloris - “Z radostí často vznikají naše bolesti” (Ovidius, Proměny 7, 796)
  • Homo bulla. – „Člověk je jako bublina“ (Varro)
  • Homo doctus in se semper divitias habet. – „Učený člověk má vždycky bohatství v sobě“ (Phaedrus. Bajky 4,21,1)
  • Idem ius omnibus – „stejné právo pro všechny“
  • Jesus Nazarenus rex Iudeorum (INRI) – „Ježíš Nazaretský král židovský“, nápis na Kristově kříži (podle Jana 19,19)
  • Ignorantia iuris nocet – „Neznalost práva vadí“, není omluvou
  • Ignorantia legis non excusat – „Neznalost zákona neomlouvá“
  • Ignorantia non est argumentum – „Nevědomost není argument“
  • In memoriam - „na památku“
  • In natura - „v originále“
  • In varietate concordia - „V rozmanitosti svornost“, heslo Evropské unie
  • Iniquissimam pacem iustissimo bello antefero. – „Nejhoršímu míru dávám přednost před nejspravedlivější válkou.“
  • Ius est ars aequi et boni – „Právo je umění spravedlivého a dobrého“ (Celsus)
  • Ius summum saepe summa est iniuria. - „Nejvyšší právo je často největší nespravedlnost“
  • Lacrima nihil citius arescit – „Nic neuschne tak rychle jako slzy“ (Cicero)
  • Lapis philosophorum – „kámen filosofů“, kámen mudrců
  • Laus in ore proprio foetescit. – „Chvála z vlastních úst smrdí“, samochvála smrdí
  • Legem brevem esse oportet, quo facilius ab imperitis teneatur. – „Zákon musí být krátký, aby ho i neučení dodržovali“ (Seneca, Listy 94,38, z Poseidonia)
  • Leges sine moribus vanae.- „Zákony bez dobrých mravů nemají smysl.“ (Horatius, Ódy 3,23; motto University of Pennsylvania)
  • Legibus idcirco omnes servimus ut liberi esse possimus – „Zákony všichni posloucháme proto, abychom mohli být svobodní“ (Cicero, Pro Cluentio 53,146)
  • Lenta ira deorum est - “Hněv bohů je pomalý”, srv. “Boží mlýny melou pomalu, ale jistě.”
  • Lex talionis – „zákon odvety“, princip rovné odplaty, „oko za oko, zub za zub“
  • Libertas est potestas faciendi id quod jure licet. – „Svoboda je možnost dělat, co zákon dovoluje“ (Cicero)
  • Lux mundi – „Světlo světa“
  • Magistra vitae philosophiae. – „Filosofie je učitelka života“
  • Magnum timoris remedium clementia est. – „Laskavost je dobrý lék proti strachu“ (Seneca)
  • Mala fide – „ve špatném úmyslu“, zákeřně
  • Medicus curat, natura sanat. – „Lékař léčí, příroda uzdravuje.“
  • Medio tutissimus ibis. – „Uprostřed budeš kráčet nejbezpečněji.“ (Ovidius)
  • Memento mori – „pamatuj, že zemřeš“
  • Mens sana in corpore sano – „Zdravá mysl ve zdravém těle“, srov. “V zdravém těle zdravý duch” (Juvenalis)
  • Modus operandi (procedendi) – „způsob postupu, práce, fungování“
  • Multum in parvo – „mnohé v málo slovech“
  • Morituri te salutant - „Ti, kdo jdou na smrt, tě zdraví“
  • Mutabor – „Proměním se“
  • Natura nihil frustra facit. – „Příroda nic nedělá zbytečně“ (Aristotelés)
  • Naturae convenienter vive. – „Žij v souladu s přírodou“
  • Naturalia non sunt turpia. – „Přirozené věci nejsou nečisté“ (Euripidés)
  • Neminem laedere – „Nikomu neškodit“
  • Nemo nascitur sapiens, sed fit. – „Nikdo se moudrý nenarodil, ale stal“ (Seneca)
  • Nihil (nil) novi sub sole – „Nic nového pod sluncem“ (Bible, Kaz 1,9)
  • Nil dictum quod non dictum prius. – „Nic není řečeno, co by nebylo řečeno dříve“
  • Nil nisi bene – „nic než dobré“, např. o mrtvých
  • Noli equi dentes inspicere donati. – „Darovanému koni zuby neprohlížej“
  • Non decipitur, qui scit se decipi – „Není klamán, kdo ví, že je klamán“
  • Non occides. – „Nezabiješ“, páté přikázání (Bible, Ex 20,13)
  • Non omnia possumus omnes. – „Nemůžeme všichni všechno“
  • Non plus ultra. – “takový, nad něhož není” (tedy “nejlepší”; někdy ironicky), „Dál už ne!“
  • Non quia difficilia sunt non audemus, sed quia non audemus difficilia sunt. – „Není to tak, že bychom se neodvážili, protože je to těžké; těžké je to proto, že chybí odvaha“ (Seneca)
  • Non vitae, sed scholae discimus – „Neučíme se pro život, ale pro školu“ (Seneca)
  • Non scholae, sed vitae discimus – „Ne pro školu, pro život se učíme“ (Seneca, Listy 106,12)
  • Nulla dies sine linea – „Každý den aspoň řádku“, „Ani den bez čárky“ (Plinius mladší)
  • Nulla salus bello… – „Ve válce není záchrana, prosíme o mír“ (Vergilius)
  • Numquam periculum sine periculo vincitur. – „Žádné nebezpečí se nepřekoná bez nebezpečí“
  • Nutritur vento, vento restinguitur ignis. – „Oheň se živí větrem a větrem uhašuje“
  • O sancta simplicitas. – „Svatá prostoto!“ (připisováno Janu Husovi, ale bez dokladů)
  • Oculum pro oculo et dentem pro dente – „Oko za oko a zub za zub“ (lex talionis, Bible, Ex 21)
  • Odi et amo. – „Nenávidím a (zároveň) miluji“ (Catullus)
  • Omne animal se ipsum diligit. – „Každý živočich má rád sám sebe“ (Cicero)
  • Omne malum nascens facile opprimitur – „Každé rodící se zlo se dá snadno potlačit“ (Cicero, Filipiky 5,31)
  • Omnia vincit amor. – „Láska všechno přemáhá“ (Vergilius, Eklogy 10,69)
  • Omnis cellula a cellula. – „Každá buňka (pochází) z buňky“ (Virchow)
  • Omnium enim rerum principia parva sunt. – „Počátky všech věcí jsou maličké“ (Cicero, De finibus 5,58)
  • Operibus credite et non verbis – „Věřte skutkům a ne slovům“
  • Pacem volo, bellum paro. – „Chci mír, chystám válku.“
  • Pacta sunt servanda – „Dohody se musí dodržovat“
  • Pane egeo iam mellitis potiore placentis. – „Chléb potřebuji víc než sladké koláče“ (Horatius, Listy)
  • Par in parem non habet imperium - “rovný rovnému nemůže poroučet (vládnout)”; princip suverenity (Ulpianus, Bartolus)
  • Paria paribus – „podobné podobným“
  • Pecunia est nervus belli. – „Peníze jsou nerv (pružina) války“ (Cicero)
  • Pecunia non olet – „Peníze nesmrdí“; podle Suetonia zavedl císař Vespasián daň z veřejných záchodů a obhajoval ji tím, že vybrané peníze nepáchnou
  • Pecuniae imperae oportet, non servire. – „Penězům se má poroučet, ne sloužit“
  • Per definitionem – „z definice samé“, z povahy věci
  • Philosophia ancilla theologiae. – „Filosofie je služka teologie“
  • Philosophia prima – „první filosofie“ čili metafyzika
  • Plus dolet, quam necesse est, qui ante dolet, quam necesse est. – „Trápí se víc, než je třeba, kdo se trápí dřív, než je třeba“ (Seneca)
  • Plus exempla quam peccata nocent. – „Příklady škodí víc než hříchy“ (Cicero)
  • Pollices premere – „držet palce“
  • Pons asini – „oslí můstek“
  • Post mortem – „po smrti“
  • Pro bono – „k dobru“
  • Prudens interrogatio quasi dimidium sapientiae. – „Chytrá otázka jako půl moudrosti“ (Francis Bacon)
  • Pulvis es et in pulverem reverteris – „Prach jsi a v prach se navrátíš“ (Bible, Gn 3,19)
  • Quae nocent, docent. – „Co škodí, poučuje“
  • Quae volumus, credimus libenter. – „Co si přejeme, tomu ochotně věříme“ (Cicero)
  • Quaere – „hledej, zkoumej, ptej se“
  • Qui asinum non potest, stratum caedit. – „Kdo nemůže bít osla, bije sedlo (pokrývku)“ (Petronius)
  • Qui fodit foveam, incidit in eam. – „Kdo (jinému) jámu kope, sám do ní spadne“ (Bible, Př 26,27)
  • Qui nescit dissimulare, nescit regnare. – „Kdo neumí předstírat, neumí vládnout“
  • Qui nimium probat, nihil probat. – „Kdo příliš dokazuje, nic nedokazuje“
  • Qui nimium probat, nihil probat. – „Kdo příliš dokazuje, nic nedokazuje“
  • Quis autem custodiat ipsos custodes? – „Kdo ale ohlídá hlídače?“ (Juvenalis)
  • Quis? Quid? Ubi? Quibus auxiliis? Cur? Quomodo? Quando? – „Kdo? Co? Kde? Čím? Proč? Jak? Kdy?“, kategorie scholastiky v 18. stol.
  • Quod me nutrit me destruit. – „Co mě živí mě také ničí“
  • Rari quippe boni. – „Dobří (lidé) jsou ovšem vzácní“ (Juvenalis, Satiry)
  • Ratio cognoscendi / essendi – „důvod poznání / bytí“
  • Redeo inhumanior, quia inter homines fui. – „Vracím se méně lidský, protože jsem byl mezi lidmi“ (Seneca)
  • Redire in viam – „vrátit se na (správnou) cestu“
  • Rem tene, verba sequentur. – „Drž se věci, slova sama přijdou“ (Cato starší)
  • Repetitio (est) mater studiorum. – „Opakování matka učení, studia“
  • Requiescat in pace. (R. I. P.) – „Ať odpočívá v pokoji“, často na náhrobcích
  • Res amicos inveniet – „Majetek si najde přátele„ (Plautus, Stichus 521)
  • Rixantur de lana caprina. – „Přou se o kozí vlnu“, o nesmysl
  • Rus in urbe – „venkov ve městě“
  • Saepe decipimur specie recti – „Často nás klame zdání správného“ (Horatius, Listy 2.3.25)
  • Saepe est etiam sub palliolo sordido sapientia. – „Často je moudrost i pod špinavou halenou“ (Cicero, Tuskulské hovory 3,56)
  • Scelere velandum est scelus – „Zločin se musí zakrýt zločinem“ (Seneca mladší, Faidra 729)
  • Scientia potentia est. – „Vědění (věda) je moc.“ (Francis Bacon, Nové organon 1,3)
  • Scio me nihil scire. – „Vím, že (nic) nevím“ (Platón, Obrana Sókratova 6,21)
  • Semper aliquid ad discendum est. – „Vždycky se lze něco naučit“ (Cicero)
  • Serit arbores, quae in altera saecula prosint – „Sází stromy na prospěch budoucím věkům“ (Cicero, Tuskulské hovory 1,31)
  • Si judicas, cognosce, si reges, jube – „Pokud soudíš, zkoumej, pokud vládneš, rozkazuj“ (Seneca mladší, Medea 194)
  • Si libet, licet. – „Když chceš, smíš“
  • Sol omnibus lucet – „Slunce svítí všem“ (Petronius, Satyrikon 100)
  • Stulti est se ipsum sapientem putare. – „Hlupák se vždycky pokládá za moudrého“
  • Suae quisque fortunae faber est. – „Svůj osud si každý kove sám“, každý svého štěstí strůjcem (Sallustius)
  • Tabula rasa – „smazaná (vosková) tabulka“, prázdný list; nepopsaný, čistý, neposkvrněný
  • Tam similis et quam ovo ovum. – „Podobný jako vejce vejci“ (Seneca)
  • Tantum ne noceas, com vis prodesse, memento. – „Jen dávej pozor, abys – když chceš pomoci - neuškodil“ (Ovidius, Žalozpěvy 1.1.101)
  • Tempus curat omnia. – „Čas všechny rány vyléčí“
  • Tempus ipsum affert consilium. – „Sám čas přinese radu“ (v nenázích)
  • Tertium non datur – „třetí (možnost) není“, logický axiom
  • Tertius gaudens – „třetí, který se raduje“ (když se dva přou)
  • Timeor lectorem unius libri. – „Bojím se člověka, který čte jedinou knihu.“
  • Ultra posse nemo obligatur. – „Nikdo není povinen k něčemu, co je mimo jeho možnosti“
  • Usus magister est optimus – „Zkušenost je nejlepší učitel“ (Cicero)
  • Ut sementem feceris, ita metes – „Jak zaseješ, tak sklidíš.“ (Cicero)
  • Valere malo quam dives esse – „raději zdráv než bohatý“ (Cicero O povinnostech 2,88)
  • Velle non discitur – „Chtění se nelze učit“
  • Veni, vidi, audi. – „Přišel jsem, viděl jsem, slyšel jsem.“ Cicero
  • Verum index sui et falsi. – „Pravda ukazuje samu sebe i nepravdu.“ (Spinoza)
  • Vis maior – „vyšší moc“, kterou nebylo možné předvídat a jíž se nelze bránit
  • Vivere militare est. – „Žít je bojovat.“ (Seneca)
  • Volentem ducunt fata, nolentem trahunt. – „Svolného osud vede, vzdorného vleče.“ (Seneca)

Atomové návyky - James Clear

  • Vítězové a poražení mají stejné cíle, to co rozhoduje jsou systémy.
  • Cíle se týkají výsledků, kterých chcete dosáhnout.
  • Systémy jsou procesy, které k těmto výsledku vedou.

Dobré návyky:

  • Popud (Cue) - Udělej to zjevné, např. střádání návyků, změna chování atd.
  • Touha (Craving) - Změna návyků, prostředí atd.
  • Reakce (Response) - Usnadnit si to. Pravidlo 2 min při začátkem tvorby návyku.
  • Odměnaa/ Uspokojení (Reward) - Ať vás to uspokojí, např. kalendář a řetězení.

V České republice je náklad na vytěžení jednoho bitcoinu odhadován na zhruba 27 500 dolarů. Odhad vychází ze spotřeby 150 000 kWh na 1 BTC.

https://www.lupa.cz/clanky/jak-moc-ovlivnuje-energeticka-krize-tezbu-bitcoinu


Seznamte se, tohle je AMLA, totiž Anti-Money Laundering Authority a zajímají ji vaše kryptoměny, tedy primárně ji budou zajímat hlavně procesy poskytovatelů kryptoslužeb, na koncovém uživateli se to odrazí nepřímo.

Hlavní pozornost evropské kryptosféry na sebe navíc poutala protahující se jednání ohledně první velké světové kryptoregulace – MiCA, která vzniká také na půdě EU. K té se letos navíc přidala ještě problematická Transfer of Funds Regulation, která má na svět kryptoaktiv neméně zásadní dopad. AMLA tak zůstala poměrně dlouho mimo radar.

https://www.lupa.cz/clanky/evropa-chysta-noveho-regulatora-ktery-bude-mit-na-starosti-i-svet-kryptomen-seznamte-se-s-amla


ERC-20 standard je ten nejvyužívanější standard pro zaměnitelné tokeny. To znamená, že každý token (nebo zlomek tokenu) je ekvivalentní a nerozeznatelný od jiného. To samé platí i pro fiat měny, tedy státní měny s nuceným oběhem. Například 1 dolar Franty se rovná 1 dolaru Pepy – oba mohou vyměnit své dolary, protože mají stejnou hodnotu.

ERC-721 je standardizované rozhraní pro nezaměnitelné tokeny (NFT). To znamená, že 1 token nelze vyměnit za jiný kvůli jeho jedinečným specifikacím.

ERC-777 standard uživatelům umožňuje vybudovat nad tokeny další funkce, jako je třeba “mixér” – smlouva pro lepší soukromí transakcí, nebo funkce nouzového obnovení, která vás zachrání v případě ztráty soukromých klíčů.

ERC-1155 využívá standardního rozhraní pro zaměnitelné tokeny i nezaměnitelné tokeny (NFT). Tento standard umožňuje efektivnější obchody a sdružování transakcí, čímž šetří náklady.

https://finex.cz/kryptomenove-coiny-a-tokeny-jaky-je-mezi-nimi-rozdil/


Cognitive Bias (kognitivní zkratky - předpojatosti)
Humans have a tendency to think in particular ways that can lead to systematic deviations from making rational judgments.

These tendencies usually arise from:

  • Information processing shortcuts
  • The limited processing ability of the brain
  • Emotional and moral motivations
  • Distortions in storing and retrieving memories
  • Social influence

https://www.visualcapitalist.com/every-single-cognitive-bias/

Kognitivní zkreslení (anglicky cognitive bias) je systematická, opakovaná chyba v myšlení, rozhodování, odhadech, vzpomínkách, zapamatování a jiných myšlenkových procesech, přičemž závěry o jiných lidech a situacích mohou v těchto případech být vyvozeny nelogickým způsobem. Například konfirmační zkreslení je tendence vyhledávat pouze ty informace, které jsou v souladu s tím, čemu věříme. Paměťové zkreslení ovlivňují, na co a jak snadno si vzpomeneme. Lidé si například pravděpodobněji vzpomenou na události, které vnímají jako humorné a lépe si zapamatují údaje, které sami vytvoří. Vzpomínky, které se nám spojují s důležitými událostmi nebo silnými emocemi, se nám zdají přesnější.

https://cs.wikipedia.org/wiki/Kognitivn%C3%AD_zkreslen%C3%AD?wprov=sfti1


We have Paleolithic emotions, Medieval institutions and God-like technology.

Edward O. Wilson


Josef Holý - Lapeni v sociálních sítích

V přednášce Josefa Holého rozmotáme například:

  • Jak vytvořit absolutní hit z písničky, která se nikomu nelíbí – 13:38
  • Které titěrné detaily v pár obrázcích rozhodují o budoucnosti Evropské unie – 31:44
  • Proč je factchecking bohužel planou nadějí pro boj s dezinformacemi - 1:02:06
  • Jaká časovaná bomba tiká uvnitř virtuální měny Bitcoin - 1:32:52

https://www.youtube.com/watch?v=eh8LtlAZLmI


Josef Zezulka

Být kladnou složkou Tvůrčího díla, měl by být náš cíl!

Člověk nesmí jen něčemu věřit. Musí myslet, přemýšlet. A měnit se.

Kdyby chtěl někdo věřit tomu, co někdo říká, tak se nechá někým vést a to není správné. My žijeme proto, abychom se měnili, vnitřně, myšlenkově, psychicky a jsme zodpovědni sami za sebe.

Člověk uhnul. Začal přijímat potravu z jiného zdroje. Posílil mozek, tak produkoval více rozumu než intuice a počal zapadat do zkázy. Bude-li takto pokračoval, zničí sám sebe.

Všechno je v určité analogii, v podobnosti vůči sobě, takže toto uspořádání platí pro život vůbec, tudíž je obsaženo všude a ve všem.

Souhrnně řečeno: hmota, duch a energie je jedno a totéž, jenom je to v různém provedení, v takové trošku odlišné existenci, ale v podstatě stejné.

Smysl života tkví v tom, že bytost musí pochopit v určité své fázi vývoje (tzn. lidské) – u člověka toto pochopení začíná – právě to, že ne já, ale vše – já jsem vše, a pak pochopí, proč se narodil a co vlastně je.

Je rozdíl mezi promýšlením, kdy poznáváme zákony a promýšlíme si je, a mezi meditací, čili jít „in medias res“ – do středu toho problému, stát se tím problémem, sžít se s tím.

Myslet, myslet, myslet, a potom meditovat, meditovat, meditovat. Jediná cesta vzhůru je měnit sebe, to je cesta člověka. Pak je ale ještě cesta Tvůrčího díla a tu musíme pochopit.


Rozhovor s psychologem Mgr. et Mgr. Milanem Studničkou

„Když v médiích začne rezonovat téma smrti a nenávisti a je to bráno jako normální, je to úlet už hodně za hranou,“ říká Milan Studnička k současné rétorice politiků a médií, která se šíří i směrem k dětskému publiku. Je podle něj smutné, že celkové naladění ve společnosti je hodně jednostranně zaměřené, i když je to běžná historická zkušenost, kdy stát dělá vše proto, aby všichni vnímali, že ti druzí jsou ti zlí. „Lidstvo je po staletí v určité hypnóze a podléhá vždy ideologii, která je v té době dominantní. Zaměřte se na věci, které dokážete ovlivnit. Pokrytecká gesta jako vlajky k ničemu nevedou,“ vzkazuje v rozhovoru, z nějž čiší pozitivní nálada, nadhled a naděje, i když se věnuje věcem, které rádi považujeme za vážné.

https://www.youtube.com/watch?v=o_Q9abfrrOU&t=286s


Názory k postmoderní společnosti:

  • Francouzský sociolog Gilles Lipovetsky tvrdí, že „..v postmoderní společnosti (na rozdíl od moderní) převládá individuální nad všeobecným, psychologické nad ideologickým, komunikace nad politizací, různost nad stejnorodostí, permisivnost nad donucováním.“ Jednou z charakteristik postmoderní společnosti je ztráta zájmu o věci veřejné - politiku a společnost. Lipovetský tento jev nazývá společenskou dezercí a dává jej za vinu médiím a stále sílící globalizaci, která v lidech vyvolává strach z neurčité blížící se katastrofy (války, terorismu, hospodářské krize, ekologické katastrofy).
  • Polský sociolog Zygmunt Bauman tvrdí, že postmoderní společnost se vyznačuje fragmentarizací života. Moderní doba o sobě podle něj přemýšlela jako o „projektu“, který má svůj společenský cíl: postmoderní společnost je pak zánikem projektu a vytvořením dílčích cílů a epizod, které spolu vzájemně nesouvisejí.
  • Anthonyho Giddense by se neměly vymýšlet nové pojmy jako je postmodernita. Místo toho by se měla více zkoumat modernita, jež je nedostatečně pochopená. „…za hranicemi modernity můžeme postřehnout obrysy nového a jiného řádu, který je postmoderní, ale zcela odlišný od toho, co je právě teď mnohými nazýváno postmodernistou.“


  • Tornado Cash se dostalo v USA na černou listinu
  • Nizozemské úřady zatkly jednoho z vývojářů
  • F2pool měl podle vědců podvádět při těžbě Etherea
  • Írán zaplatil za dovezené zboží v kryptoměnách a hodlá v tom pokračovat
  • Ethereum úspěšně dokončilo poslední test před přechodem na PoW
  • Bitcoin bez internetu, posílání a přijímání pomocí SMS

https://finex.cz/finex-coin-week-ethereum-je-o-krok-bliz-ke-slouceni-bitcoin-lze-posilat-pomoci-sms/


Svět se mění a vyvíjí skokově. Elity velmi často podcení, jak velká síla už je nakumulovaná pod pokličkou dějin.

MIROSLAV BÁRTA, EGYPTOLOG


Každý muž, který u nás vstupuje do dospělosti, přijímá odpovědnost za celý svět.

ŠAMAN KEMPERI, AMAZONSKÝ KMEN WAORANI


Prohlášení odborníků z pařížské fakulty medicíny vydané v roce 1350 v reakci na vlnu černého moru: „Nemůžeme opomenout říci, že jelikož je epidemie výrazem boží vůle, nemáme jinou radu než se této vůli s pokorou podřídit, aniž by se přitom opomíjela doporučení lékařů.“


Everybody is a genius. But if you judge a fish by its ability to climb a tree, it will live its whole life believing that it is stupid.

Albert Einstein


Aristotle said, “Anyone can get angry, but to do this to the right person, to the right extent, at the right time, with the right motive, and in the right way, that is not for everyone, nor is it easy.”


JUDr. Luděk Lisse, Ph.D. LL.M.

  • Např. že jména bratrů, krále Václava a jeho bratra Boleslava, znamenají totéž – Vác = staročesky „víc“, slav = sláva, bolee – staroslovansky = více, slav = sláva, tedy Václav=Boleslav.
  • V daném případě je odporka „ale“ ve větě zesilovačem stavu. Mluvčí může říci: (i) Vy jste krásná. Tím říká: Jste krásná, ok, ale konstatuji to obecně, s mými emocemi to nijak nehýbe; tím neříkám, že mluví pravdu, třeba to s ním hýbe, zde však mluvíme ne o psychoanalýze, ale o gramatickém sdělení, které psychoanalýze může, ale nemusí odpovídat (abychom učinili komplexní psychoanalýzu mluvčího takové věty, potřebovali bychom více vstupních informací; zde se omezme jen na gramatickou stránku věci). Anebo (ii) Vy jste strašně krásná. Mluvčí této věty říká: jste krásná, a to dokonce tak, že z Vás mám strach, mám strach si s Vámi něco začít, neboť nevím, zda jsem vůbec s to dostát svým rytířstvím intenzitě takové krásy, krásy, z níž vyplývají moje obavy (neboli strach, proto je ona krása „strašná“, neboť je to tak mocná krása, že vyvolává v jistém ohledu strach a obavy). A mluvčí, který použije odporku „ale“, a řekne: „Vy jste ale strašně krásná“, říká v podstatě totéž, co mluvčí číslo 2, je však již ve srovnání s mluvčím číslo 2, který má ještě naději, „rezignovaný“: jeho „ale“ zde nevyjadřuje nic jiného, než toto: jste krásná, a to tak, že z Vás mám strach (v ostatním totožné, co mluvčí č. 2), a chtěl jsem si s Vámi něco začít, ALE Vy jste (cítíme zde v tušené závorce také cítěné slovo „bohužel“) strašně krásná a proto to raději balím. Necítíte to stejně?
  • Dikci slov, ustálených sousloví, nebo frází máme mnohdy tak vnitřně zautomatizovanou, že si jejich význam ani neuvědomujeme. Slova však mají i podvědomý význam a proto je třeba se o ně zajímat. Minimálně proto, že někdo, kdo s námi mluví, může tento význam znát a číst v nás jako v knize. A tak je dobré býti na to připraven. Zvláště, je-li tímto „někým“, žena (či z pozice ženy naopak muž).

https://www.ustavprava.cz/blog/2013/10/proc-neni-vyraz-strasne-krasna-contradictio-in-adiecto/


Anna Hogenová

  • Novověk, ve kterém žijeme, charakterizuje šílená potřeba jistoty. Ta vedla k proměně pravdy v jistotu. A s pravdou, která je jistotou, se dají dělat úplné divy. To známe od soudů. K jistotě se dostáváme přes takzvanou správnost postupu. Spolu s jistotou se správnost postupu stala tím nejdůležitějším pro veškeré myšlení v naší době. Aniž bychom si to uvědomovali, řídí jistota naše životy skrz dva slavné fenomény – die Machenschaft a das Gestell.
  • Vypočítáváme i budoucnost. Je to stejné, jako kdybychom neměli pravou budoucnost, jen tu přednastavenou, kterou nám vypočítají retrográdní inženýři. Vypočítávají nám všechno. Součástí takto vypočítané budoucnosti jsou ony dva fenomény, které jsem zmínila a které nelze vidět očima. Člověk si je může pouze myslet. Filozof Jan Patočka vnímá das Gestell jako všeobecnou objednávku. Každý z nás, aniž bychom si to uvědomovali, totiž dostává povely. Ty nás vsadí do určitého bodu – místa. A my musíme ten pokyn vykonat. Tím je naplněn náš každodenní život. To je novodobé otrokářství, aniž o něm lidé vědí.
  • Vyhoření je v tomto nastavení světa naprosto logické, dokonce si troufám říci, že nutné. Žijeme v takzvaném „nepravém“ životě. Abych na vaši otázku mohla odpovědět, musím vysvětlit fenomén die Machenschaft. Je představován nekonečným množstvím úřadů a instancí, které mají za úkol kontrolovat, jestli všechny povely, které k nám přicházejí, plníme. Sociální sítě – ale nejen ty – nám do podvědomí vkládají, co „máme“ chtít. To hledáme. Představte si, že by vás někdo naprogramoval a že byste podle toho jednala. Ale nemáte o tom sebemenší tušení. Ani touhy nejsou vaše. Ty vám někdo do podvědomí šikovně vložil. Přesně to je důvod, proč se ztrácíme sami sobě a chodíme k doktorům pro antidepresiva.
  • Nevíme, co chceme, protože nežijeme z vlastního pramene, ale z toho podsunutého. Proto má člověk nabourané i chtění. Chce něco, neví, proč to chce, a dokonce se může stát, že ve chvíli, kdy to získá, zjistí, že to nikdy nechtěl. Nechci nikoho urážet, i když to tak teď bude znít. Ale lidé jsou v tomto ohledu hloupí. A stejní. Ta stejnost vyplývá právě z toho, že chtějí všichni totéž.
  • Rozdíl mezi socialismem a kapitalismem není žádný. Stejnost, která se u lidí projevuje, je intenzivnější, než byla v posledních letech před revolucí. Všichni dnes chtějí totéž a chtějí to stejnými procesualitami získat. Procesualita je myšlena jako správnost postupu. Správnost jednotlivých správných kroků. A pro pocit jistoty je tím nejdůležitějším. Nejenom pro jednotlivce, ale i celou západní společnost.
  • Největší průšvih je, že člověk žije pouze a jenom pro jsoucna. To jsou věci v prostoru a čase, jako jsou auta, kabelky, tituly, sláva, důležitost a hlavně moc. Člověku chybí to, čemu my ve fenomenologii říkáme bytí. Člověk je dnes schopen chtít a myslet pouze jsoucno. Tedy chtít něco v prostoru a čase. Je tady ještě bytí, které můžeme myslet jako pozadí. Z tohoto pozadí se všechna jsoucna stávají jsoucny, protože bytí ta jsoucna ukazuje. Tady se musím vrátit k fenomenologii, která je myšlením o tom, jak věci vstupují do svého vzhledu, jak se jeví a ukazují. Všechno, co má tvar, se ukazuje na pozadí, které nevnímáme. Tedy černá se ukáže na bílé. Nepřesnost a nejistota jsou podmínky a možnosti, aby platily jistota a přesnost. Velmi zjednodušeně řečeno, musíme se dívat z dálky.
  • Přesně tak. Proč „doma“ nemá žádný prorok pravdu? Protože lidé jsou tak neskutečně blízko pravdy, kterou jim ukazuje, že proroka raději ukamenují, než aby mu dali za pravdu. Člověk, když je svírán či uzavřen v kruhu, tak aby pochopil celek tohoto kruhu, musí z něj vystoupit a podívat se na něj z dálky.
  • Problémem je, že od novověku až do současnosti myslíme takzvaným karteziánským způsobem, který má tyto vlastnosti. A to, že „myslí“ kauzálně, znamená, že hledá příčiny a následky. „Myslí“ v aristotelském čase, který je liniový, jde od minulosti přes přítomnost do budoucnosti a tak dokola. A za další: Člověk jako hlupák – a omlouvám se za tento výraz – věří v pokrok. Ať se děje cokoli. Pravdou je pro něj jenom jistota kauzálních kroků vpřed v lineárním čase. To je ta správnost, která přináší jistotu. Člověk v takovém nastavení rozvrhuje svůj svět v subjekt-objektové figuře. A to je šílený průšvih především v tom, že na první pohled to nevypadá nebezpečně. Musím vám to vysvětlit na příkladu. Když člověk kdysi dávno viděl moře, bylo pro něj prodloužením jeho těla. To moře s ním bylo spojené. Lidé dříve neviděli zemi jako objekt. Byli s ní srostlí, byla jejich součástí.
  • Lidé tvrdí, že přírodu mají rádi, ale to jsou jenom řeči. Lidé vnímají zemi jako objekt, jako něco, co stojí proti nim. A tady se dostáváme k subjekto-objektovému vztahu. Tento vztah dělá z objektu něco jako prostředek pro účely subjektu – tedy pro účely člověka. To je celá prapodstata ekologické katastrofy, které nyní přihlížíme. Země není kusem našich těl, ale předmět k našemu využívání. Každý byznysman je úplně šílený z toho, jak z ní dostat peníze. To je to, co svět ničí. Vrcholem objektivizace je židovský vězeň v koncentračním táboře, který nemá jméno, ale pouze číslo. Je to objekt.
  • Podstatou lidské existence v naší době je vůle k moci. Na to přišel už Friedrich Nietzsche. Napsal, že podstatou všeho ontologického je vůle k moci, a protože je moc silou, tak člověk může existovat pouze tehdy, když svou vůli k síle stupňuje. Síla se ukazuje jenom tehdy, když roste. To znamená přesně tohle. Vy budete uznávána ve své existenci, jen když budete silnější a silnější. A nebudete moci vystoupit z tohoto kolotoče.
  • Předně člověk musí porozumět době, ve které žije. On jí nerozumí. Člověk, aby se vrátil k sobě samému, se musí nejdříve potkat. Aby se mohl potkat, musí se nejdříve hledat. A aby se našel, musí klást otázky. Říkáme tomu rozhovor se sebou samým. To je podstata člověka. Pokud ji nenajde, tak si pořád bude hrát na někoho, kdo je slavný a mocný.
  • Jediná možnost, jak se z toho nezbláznit, je začít se starat o duši. To je totiž nejvyšší smysl života. Duše je totiž to jediné, co je v nás nesmrtelné – z platónského pohledu. Péče o duši není nic jiného než starost o pravdu. Pravda a bytí jsou totiž jedno a totéž.
  • Když člověk celý život hledá jen příčiny a následky, tak nemá smysl života, takový člověk pouze chce najít správnost a jistotu, která ze správnosti vyplývá. Čili žije pouze pro procesuality, vůbec ne pro smysl procesualit. To ho ani nenapadne. Člověk se musí nejdříve vyprázdnit ze všeho, co v sobě nosí jako samozřejmost, a nahlédnout na nesmyslnost v jejím absolutním bodě.
  • Když má člověk v sobě opravdové otázky, které opravdově řeší – a to i těžce –, a naučí se s nimi žít, tak teprve žije naplněný život. Jakmile žije pouze od oběda k večeři, od jedné postele k druhé, od jedné slávy ke druhé a od peněz k penězům, tak žije plochý život. Takový, ve kterém je nejvyšší dobro slast a v němž chytrost není nic jiného než vyhýbání se strasti. Takhle žije většina lidí, která si myslí, že žije opravdově. To je placatý a ubohý život. Proto byli lidé v pandemii tak nešťastní. Nejdůležitější v životě je najít své správné místo. To nám však nesmí být podstrčeno. Člověk musí hledat sebe sama a metoda tohoto hledání se musí zrodit v něm. Ta nesmí přijít ze systému. Najít svou vlastní metodu chce odvahu.
  • Problémem je neustálé zrychlování a zrychlování toho zrychlování. Skutečný problém je drancování naší planety. To je memento mori, to je skoro myšlenka na tragický konec.
  • Na to přišla Hannah Arendtová (politická filozofka a publicistka německo-židovského původu, studentka Martina Heideggera, pozn. red.), když poslouchala Adolfa Eichmanna (hlavní organizátor Hitlerova „konečného řešení židovské otázky) na začátku 60. let. Když odpovídal na otázky soudců a tvrdil, že dělal, co musel, protože byl voják a přísahal věrnost. Prostě tvrdil, že zvěrstva holocaustu musel vykonávat. Arendtová poukázala na to, že z lidí, kteří slouží jenom systému a objektivitě, se nutně stanou Eichmannové.
  • Lidé, kteří mají moc, logicky potřebují být zastoupení mladými lidmi, kteří v sobě ještě nemají generalizované podstaty, které vznikají nejen z myšlení myšleného, ale také z osobních prožitků, proher a vítězství, z osobních hlubokých smutků, z toho podstatného života. K tomu je člověk schopen dospět až tak v padesáti letech. Dříve ne. Takže kindermanagement je způsob prolamování vůle k moci. Mladí lidé umějí být neuvěřitelně krutí, aniž by o tom věděli. Mládí je nebezpečné v tom, že věří bezmezně systému. To je pro společnost nebezpečné. Člověk, který kus života odžije, nepotřebuje už jen tvrdá data, aby došel k poznání. Jemu stačí zkušenost, umí větřit, předvídat.
  • Já už moc strachů nemám, proto jsem svobodnější. Už vím, že jsem na konci života. Jsem ráda, když můžu být na chalupě, protože tady k sobě nechávám přicházet bytí. Bytí – stejně tak jako chvíle – nemá příčinu. Už umím chvílím dovolit, aby ke mě přicházely, umím v nich prodlévat, a když jsem někde venku na kole a kolem mě jsou jenom stromy, cítím celek světa. To je půvabné. Jsou to setkání, která v sobě nesou mnoho laskavosti. Člověk je přijat bytím a sám ho přijímá. Je to tak děsivě jednoduché.
  • Je k tomu nutná jediná věc. Na chvíli neplánovat. Člověk si myslí, že plánováním změní svět, jeho bohem se stal diář. Nechte se vynést do lesa a jen následujte své nohy, jděte bez cíle. Nemyslete u toho na kalorie, které spálíte, nehledejte brouky, vykašlete se na svou úžasnost. Pouze jděte a nemyslete na to, kam jdete. To je přítomnost. A přítomnost je to jediné, co v životě opravdu máme.
  • Svoboda slova je iluze. A je dnes řízená ještě mnohem více než kdysi dávno. Protože dneska jsou možnosti, o kterých se komunistům ani nezdálo. Ti byli tak jednoduší. Všichni jsme věděli, že je to hra na hru. Hrůzy byly také, ale lidé měli větší smysl pro humor. Lidé cítili. A to je dnes to, co nevidím, lidé jsou necitelní. Je celkem nebezpečné říkat, co si člověk myslí. Hned dostane přes ústa. Stejně jako kdysi. Ale jednu naději mám – v ontologické nouzi. Ta byla součástí výchovy a vzdělání po celé dějiny až do novověku. Ontologická nouze je příprava na smrt. Když totiž člověk ví o nevyhnutelnosti smrti, když k sobě pouští smuténky a potkává chvíle, které v sobě smrt jaksi nesou, tak se sebou může rozmlouvat. Ale tohle dnešní člověk nedělá, ten je zakletý v tom pitomém „pozitivním myšlení“, které je mu vnucováno systémem.
  • Trénovat se na umírání je základ. Je to totiž klíč k tomu, aby mohl člověk žít autenticky. Maminka svému dítěti musí dovolit, aby prodlévalo ve svém smutku, protože na jeho dně je čistá radost. Ale ten proces smutku v sobě musíte dokonat. Pusťte k sobě každý šedivý den, protivné obličeje v metru v pondělí ráno, pusťte k sobě vše, co není pohodlné. To je klíč ke štěstí. Přesně tady se setkáte s jistotou nejistoty, na kterou jste se ptala na začátku. Pokud nejistota nebude pozadím, z něhož vychází jistota, tak se život změní v nihilismus, v poušť, ve stejnost. V nájezdy a výjezdy dálnic celého světa.
  • V komunikaci mezi lidmi. Projevuje se v postojích, v rozhodování, v rozvrzích budoucnosti. Všichni jezdí na stejné ostrovy na dovolenou, aby o tom pak mohli vyprávět. Všichni fotografují totéž. Jako loutky. Bezduché bytosti, které za chvíli ani nebudou vědět, že odešly ze světa.
  • Napište jim, že když budou chtít něco opravdu pochopit, tak musí v sobě ten problém přetavit v odpověď, a protože každá odpověď je odpovědí na otázku, tak je nutné otázku objevit. A až jim odpovědi a otázky do sebe zapadnou jako ozubená kolečka v hodinkách, tak proniknou k něčemu, čemu říkáme porozumění. Až totiž půjdou lidé lesem, ten les bude odpovědí. Až půjdou líbeznou starou Prahou, tak jim odpovědí budou domy. To, co se dnes děje na Ukrajině, je hotovou odpovědí na dosud skryté otázky.

https://www.lidovky.cz/relax/anna-hogenova-filosofie-fenomenologie-covid-pandemie-spolecnost-radost.A220621_152102_ln_magazin_ape


Život pro život.
Ivan Dubský


Život je hmotným projevem konplexnosti.
Pierre Tailhard de Chardin (Místo člověka v přírodě)


A New Understanding of Human History and the Roots of Inequality | David Wengrow | TED

https://m.youtube.com/watch?v=8SJi0sHrEI4

What if the commonly accepted narratives about the foundation of civilization are all wrong? Drawing on groundbreaking research, archaeologist David Wengrow challenges traditional thinking about the social evolution of humanity – from the invention of agriculture to the formation of cities and class systems – and explains how rethinking history can radically change our perspective on inequality and modern life.


The Case for a 4-Day Work Week | Juliet Schor | TED

https://m.youtube.com/watch?v=MyVfUaXyyqo

The traditional approach to work needs a redesign, says economist Juliet Schor. She's leading four-day work week trials in countries like the US and Ireland, and the results so far have been overwhelmingly positive: from increased employer and customer satisfaction to revenue growth and lower turnover. Making the case for a four-day, 32-hour work week (with five days of pay), Schor explains how this model for the future of work could address major challenges like burnout and the climate crisis – and shares how companies and governments could work together to make it a reality.


Proč potřebujeme hranice a pravidla: Jan Sokol at TEDxPragueSalon

https://m.youtube.com/watch?v=MoYhA_9V7tY&t=195s


Dejte mi možnost tisknout a ovládat peníze, a nebude mne zajímat, kdo tvoří zákony.
Mayer Amschel Rothschild


Ve svém přezkumu sítě Bitcoin za 2. čtvrtletí, který byl zveřejněn v úterý, BMC zjistila, že celosvětové těžební odvětví Bitcoinů využívá udržitelnou energii o 6 % více než ve 2. čtvrtletí 2021 a o 2 % více než v 1. čtvrtletí 2022 a v posledním čtvrtletí dosáhlo 59,5 % – a dodala, že se jedná o „jedno z nejudržitelnějších odvětví na světě“. BMC poznamenalo, že nárůst udržitelného energetického mixu těžařů se také shoduje se zvýšením efektivity těžby.

Ve 2. čtvrtletí se počet hashů při těžbě bitcoinů meziročně zvýšil o 137 %, zatímco spotřeba energie vzrostla pouze o 63 %, což svědčí o zvýšení efektivity o 46 %. Další podrobnosti o energetické účinnosti těžby Bitcoinu byly sděleny na úterním brífinku celé zprávy BMC na YouTube s generálním ředitelem společnosti MicroStrategy Michaelem Saylorem. Ve srovnání s obdobím před osmi lety Saylor uvedl, že energetická účinnost těžařů vzrostla o 5 814 %.

Zjistil také, že těžba bitcoinů se podílí pouze 0,09 % na 34,8 miliardách metrických tun (BMT) emisí uhlíku, které se podle odhadů vyprodukují na celém světě, a spotřebuje jen 0,15 % celosvětových dodávek energie… https://coinmate.io/blog/novinky-z-coinmate-a-sveta-kryptomen-29-22/?utm_source=newsletter&utm_medium=email&utm_campaign=weekly&utm_content=27week2022


Ráj bohatých je vytvořen z pekla chudých.
Victor HUGO


Paměť je tajemná síla a proměňuje člověka. Kdo zapomene, co bylo krásné, stane se zlým. Pokud zapomenete, co bylo špatné, stanete se hloupým.
Erich KAESTNER


Cena energie
Vyrobenou elektrickou energii ČEZ prodá na energetické burze v Lipsku, kde jí koupí dceřiná společnost ČEZ Prodej, která elektřinu prodává zpět do ČR za vyšší cenu…Díky rekordním prodejům akcie ČEZ letos vzrostly již o 40 %, a dokonce krátkodobě překročily historickou cenu 1000 Kč za akcii. Společnost vykázala meziroční nárůst tržeb téměř 14 %. Růst je očekáván i v dalších letech. Pro rok 2022 jsou predikovány tržby 11,2 miliardy USD a pro rok 2023 dokonce 12,3 miliardy USD. Současný klesající trend akcií ČEZ může být hravě překonán silným fundamentem, který stále naznačuje růst cen elektrické energie.… https://finex.cz/konec-zdrazovani-energii-tezko-jedna-se-o-velmi-ziskovy-byznys/


VÝZVA NĚMECKÝCH LEVICOVÝCH INTELEKTUÁLÚ, kterou uveřejnil týdeník Die Zeit: „Zahájení rokování není ospravedlněním válečných zločinů. Sdílíme tužbu po spravedlivosti. Vyjednávání jsou však nevyhnutným prostředkem, jak zabránit utrpení zúčastněných a následkům války na celém světě. Vzhledem na hrozbu humanitárních katastrof a zjevné riziko eskalace je potřebné co nejrychleji nalézt východisko pro obnoveni stability. Čas a příležitost na to poskytne jen přerušeni bojů. Důležitost tohoto cíle si vyžaduje, abychom se k němu postavili čelem a udělali všechno pro to, aby bylo možné rychlé přiměří, a zahájení mírových jednání – a zdrželi se všeho, co by tomuto cíli stálo v cestě.“… https://nnnnn.cz/933234-citat-dne-7.php


NACIONALISMUS A NACISMUS
Když jsem si jevy pojmově analyzoval, tak jsem nakonec dospěl k názoru, že budu užívat novou klasifikaci projevů národního chování. Ponechám národovectví beze změny. Nacionalismus pro mne nebude jen negativním jevem, ale naopak pouze pozitivním vědomím, či chováním národa až do stupně, kdy národní vědomí začne vykazovat nenávist k jiným a chování začne obsahovat zabíjení jiných. Jakmile národní vědomí ovládne nenávist, tak budě už pro mě nacismem. A tento termín se stane pro mě obecným pojmem. Jeho konkrétní projev v Německu zmíněného období pro mne pak je hitlerismem a ten Ukrajinský třeba banderismem. Ony se od sebe totiž liší. Kupříkladu holocaustem.Jako vyznavač filosofie konkrétního ale tvrdím, že neexistuje nějaký obecný nacismus. Projevuje se totiž vždy jen a pouze v jeho konkrétní formě. Třeba hitlerismus byl kombinací antisemitismu, antislovanství, (to především v úzkém smyslu antirusismu), anticiganismu a navíc antibolševismu, či antikomunismu. Navíc v sobě obsahoval jeden konkrétní prvek rasismu, totiž nadřazenost árijců nad jiné rasy… https://nnnnn.cz/933232-nacionalismus-a-nacismus.php


Ze všech diváků ve věku 15–69 let jich je konkrétně 44 %. Více než třetina z nich argumentuje tím, že je plcená televize drahá. Ukazují to výsledky průzkumu za 1. pololetí letošního roku 2022. „Celkem 67 % diváků, jež neplatí za příjem televizních stanic, tvrdí, že jim stačí nabídka televizních stanic, které vysílají v pozemním digitálním vysílání a které tedy mohou sledovat zdarma“… https://www.lupa.cz/aktuality/placenou-televizi-nema-44-divaku-tretina-z-nich-ji-povazuje-za-drahou/?utm_source=rss&utm_medium=text&utm_campaign=rss


Za 2,3 miliardy korun loni Česká televize vyrobila přes 4700 pořadů v celkové stopáži přes 19 tisíc hodin. Takzvaný výrobní úkol mimo jiné obnáší nákup činností a služeb, které jsou nezbytné k výrobě pořadů, ale které nedokáže Česká televize zabezpečit vlastními zaměstnanci a výrobními kapacitami… https://www.lupa.cz/aktuality/placenou-televizi-nema-44-divaku-tretina-z-nich-ji-povazuje-za-drahou


Ignorance, matka dezinformací: Abychom mohli účinně bojovat proti dezinformacím, jak si zcela správně přeje dosavadní vláda, je třeba pečlivě analyzovat příčiny jejich šíření…http://casopisargument.cz/?p=43604


Krištof Kolumbus před 530 roky neobjevil Ameriku, ale kolonialismus. Ve svých denících psal o původních obyvatelích tohoto kontinentu, na které narazil, jako o lidu bez kultury. Nevnímal jejich vlastní jazyk (domníval se, že ho vůbec nemají), jejich skromné oblečeni považoval za nedostatek civilizovanosti a jiný životní styl za absenci kultury. On rovněž stojí na počátku veškeré krutost…https://nnnnn.cz/933222-citat-dne-6.php


This website uses cookies. By using the website, you agree with storing cookies on your computer. Also you acknowledge that you have read and understand our Privacy Policy. If you do not agree leave the website.More information about cookies
hub.txt · Last modified: 2024/09/16 17:01 by fk