Produkce řeči u dospělých vyžaduje řídicí smyčku v reálném čase mezi motorickým řízením řeči a vnímáním řeči, takže probíhající produkci modulují jak sluchové, tak senzomotorické signály a zpětné vazby. Neurozobrazovací studie ukazují, že během sluchového vnímání řeči u dospělých je audiomotorické propojení podél dorzální řečové dráhy funkčně posíleno. V době narození nebo krátce po něm je dorzální řečová dráha přítomna a rychle dozrává během prvních postnatálních měsíců, tedy v období, které předchází produkci vokalizace podobné řeči u kojenců. Kojenecké vnímání řeči funkčně zapojuje frontálně-motorické oblasti a je podporováno kombinatorickým neuronálním kódem, který reprezentuje fonetické rysy podél artikulačních dimenzí. Výzkum na zvířatech ukazuje, že senzorický a senzomotorický vývoj začíná prenatálně, kdy se spontánními pohyby, jako jsou záškuby, vytvářejí senzomotorické mapy.
Abstrakt
Percepční systém pro řeč je vysoce organizovaný již od raného dětství. Tato organizace nastartovává schopnost mladých lidí osvojit si rodnou řeč a jazyk z řečových vstupů. V tomto článku podáváme přehled behaviorálních a neurozobrazovacích důkazů o tom, že percepční systémy mimo sluchovou modalitu jsou v kojeneckém věku rovněž specializovány na řeč a že motorické a senzomotorické systémy mohou ovlivňovat vnímání řeči i u kojenců, kteří jsou příliš malí na to, aby vytvářeli vokalizace podobné řeči. Tato zkoumání doplňují stávající literaturu o vývoji hlasu u kojenců a o vzájemném působení systémů vnímání a produkce řeči u dospělých. Došli jsme k závěru, že multimodální řečová a jazyková síť je přítomna ještě před vznikem vokalizace podobné řeči.
Předklad: https://www.deepl.com/translator
Sensorimotor foundations of speech perception in infancy
Dawoon Choi, H. Henny Yeung, Janet F. Werker
Highlights
Speech production in adults requires a real-time control loop between speech motor control and speech perception, such that both auditory and sensorimotor feedforward and feedback signals modulate ongoing production.
Neuroimaging studies show that, during adult auditory speech perception, audiomotor connectivity along the dorsal speech pathway is functionally enhanced.
At or shortly after birth, the dorsal speech pathway is present, and rapidly matures during early postnatal months, a period that precedes infants’ production of speech-like vocalizations.
Infant speech perception functionally engages the frontal-motor areas, and is supported by a combinatorial neural code that represents phonetic features along articulatory dimensions.
Animal research shows that sensory and sensorimotor development starts prenatally, with spontaneous movements, such as twitches, forming sensorimotor maps.
Abstract
The perceptual system for speech is highly organized from early infancy. This organization bootstraps young human learners’ ability to acquire their native speech and language from speech input. Here, we review behavioral and neuroimaging evidence that perceptual systems beyond the auditory modality are also specialized for speech in infancy, and that motor and sensorimotor systems can influence speech perception even in infants too young to produce speech-like vocalizations. These investigations complement existing literature on infant vocal development and on the interplay between speech perception and production systems in adults. We conclude that a multimodal speech and language network is present before speech-like vocalizations emerge.
Zdroj: https://www.cell.com/trends/cognitive-sciences/fulltext/S1364-6613(23)00124-9