Jak nám mozek brání učit se z chyb
Kognitivní kontrola
Zní to bezútěšně, tak co se dá dělat?
Máme mentální schopnost, která dokáže překonat heuristické zkratky, známou jako “kognitivní kontrola”. A v poslední době probíhají v neurovědách studie na myších, které nám dávají lepší představu o tom, které části našeho mozku se na tom podílejí.
Vědci také identifikovali dvě oblasti mozku s “neurony monitorujícími vlastní chyby” - mozkovými buňkami, které monitorují chyby. Tyto oblasti se nacházejí v čelní kůře mozkové a zdá se, že jsou součástí posloupnosti kroků zpracování - od přeorientování se až po poučení se z našich chyb.
Vědci zkoumají, zda by lepší pochopení této problematiky mohlo pomoci například při vývoji lepší léčby a podpory Alzheimerovy choroby, protože zachovaná kontrola kognitivních funkcí je klíčová pro pohodu v pozdějším věku.
Ale i když nemáme dokonalé znalosti o mozkových procesech, které se podílejí na kognitivní kontrole a sebekorekci, můžeme udělat jednodušší věci.
Jednou z nich je lépe se vyrovnat s tím, že děláme chyby. Možná si myslíme, že je to špatný přístup k chybám, ale ve skutečnosti je to pozitivnější cesta vpřed. Naše společnost neúspěchy a chyby očerňuje, a v důsledku toho se pravděpodobně za své chyby stydíme a snažíme se je skrývat.
Čím více se cítíme provinile a zahanbeně a čím více se snažíme své chyby skrývat před ostatními, tím je pravděpodobnější, že je budeme opakovat. Když se necítíme tak špatně, je pravděpodobnější, že budeme lépe přijímat nové informace, které nám mohou pomoci napravit naše chyby.
Dobrým nápadem může být také udělat si přestávku v plnění úkolu, který se chceme naučit dělat lépe. Přiznání našich chyb a pozastavení se nad nimi nám může pomoci snížit frekvenční zkreslení, což sníží pravděpodobnost opakování našich chyb a posílí cesty k chybám.
Překlad: https://www.deepl.com/translator
How the brain stops us learning from our mistakes – and what to do about it
Cognitive control It sounds bleak, so what can be done?
We do have a mental ability that can override heuristic shortcuts, known as “cognitive control”. And there are some recent studies in neuroscience with mice that are giving us a better idea of what parts of our brains are involved in that.
Fail falling from a skateboard. Embrace mistakes. AS photo family/Shutterstock Researchers have also identified two brain regions with “self-error monitoring neurons” – brain cells which monitor errors. These areas are in the frontal cortex and appear to be part of a sequence of processing steps – from refocusing to learning from our mistakes.
Researchers are exploring whether a better understanding of this could help with development of better treatments and support for Alzheimer’s, for example, as preserved cognitive control is crucial for wellbeing in later life.
But even if we don’t have a perfect understanding of the brain processes involved in cognitive control and self-correction, there are simpler things we can do.
One is to become more comfortable with making mistakes. We might think that this is the wrong attitude towards failures, but it is in fact a more positive way forward. Our society denigrates failures and mistakes, and consequently we are likely to feel shame for our mistakes, and try and hide them.
The more guilty and ashamed we feel, and the more we try and hide our mistakes from others, the more likely we are to repeat them. When we not feeling so down about ourselves, we are more likely to be better at taking on new information that can help us correct our mistakes.
It can also be a good idea to take a break from performing a task that we want to learn how to do better. Acknowledging our failures and pausing to consider them can help us reduce frequency bias, which will make us less likely to repeat our mistakes and reinforce the mistake pathways.