Trolley problém
Trolley problém je etický myšlenkový experiment, který zkoumá konflikt mezi dvěma morálními principy. Scénář obvykle zahrnuje trolej, který se řítí po kolejích směrem k určitému místu, a osoby, které jsou v ohrožení na trati. V různých verzích problému se klade otázka, zda byste měli aktivně zasáhnout a změnit směr troleje, čímž byste zachránili jednu osobu na úkor obětování jiné.
Trolley problém se často používá k diskuzi o etických dilematech, především týkajících se povinnosti zachraňovat životy, individuální odpovědnosti a kolektivního blaha. Existuje několik variant tohoto problému, které zkoumají různé aspekty lidského rozhodování a etického zaujetí.
Zdroj: https://chat.openai.com/
První simulace: Jede vlak a přehozením výhybky dokážeme zachránit pět lidí na kolejích na úkor jednoho. Většina lidí výhybku přihodí.
Druha simulace: Obdobná situace, ale tentokrát bychom pro záchranu pěti lidí museli na kolejiště shodit člověka. Většina lidí záchranu neprovede i když je situace blízka té první.
Zdá se, že rozhodnutí určuje kontext situace a nikoliv podstata.
Dva přístupy k etice:
- Deontologismus: Lidé se nezabíjejí a je to trvale platná pravda. Etika ma někde ve světě nezpochybnitelný zdroj.
- Konsekvencionalismus: Dobro je možné kvantifikovat a za správné se považuje to chování, které ve světě zvyšuje množství dobra nebo snižuje množství zla.